Awards


DAIRY SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl …………….Byers Dairy Farm – Ben Byers Memorial by Family

SENIOR DIVISION

Champion

Gift………………………………………..Mid Atlantic Farm Credit

$35 ………………………………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 …………………………………………………………………… Linton Brothers

Reserve Champion

Gift ……………………………………. Mid Atlantic Farm Credit

$10………………………………………………………………….. Linton Brothers

Third Place, $5 ………………………………………………….. Linton Brothers

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

Gift…………………………….………..……..Mid Atlantic Farm Credit

$35 ……………………..…….….. Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 …………………………………………………………………… Linton Brothers

Reserve Champion

Gift ……………………………………. Mid Altantic Farm Credit

$10 …………………………………………………………………… Linton Brothers

THIRD PLACE

$5 …………………………………………………………………….. Linton Brothers

JUNIOR DIVISION

Champion

Gift……………………………..….. Carroll’s 24 Hour Towing Service

$35 …………………..…………………………….. MVB Bank

$15 ………………………………………….. Given in Memory of Janice Cloud

Reserve Champion

Gift ………………………………….. Jeff & Shelly Schoppert

$10 ………………………………………….. Given in Memory of Janice Cloud

THIRD PLACE

$5 ……………………………………………. Given in Memory of Janice Cloud

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque…………….Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Banner……………………………………………………………………..United Bank


DAIRY

Ayrshire Champion,$15…………………………………Candace Wood

Ayrshire Reserve Champion, $10……………….Candace Wood

Brown Swiss Champion, $15…………………Candace Wood

Brown Swiss Reserve, $10……………………..Candace Wood

Guernsey Champion, $15…………………………Candace Wood

Guernsey Reserve Champion, $10………………..Candace Wood

Holstein Champion, $15…………………………………Matt Ware

Holstein Champion,Plaque………………………………………………………….Sandy Davis

Holstein Reserve Champion, $10……………………….Matt Ware

Jersey Champion,$15……………………………………Sandy Davis

Jersey Reserve Champion, $10……………………..Sandy Davis

Milking Shorthorn Champion,$15……………………………………Candace Wood

Milking Shorthorn Reserve Champion, $10……………………….Candace Wood

AOB Champion, $15………………………………..Candace Wood

AOB Reserve Champion, $10…………………Candace Wood

SENIOR DAIRY

Grand Champion, $25 ………………………… Fred G. Butler, Sr Memorial

Reserve Champion, $10 ………………… Mrs. Sherman Beard Memorial

DAIRY HEIFER

Grand Champion, $25…………….…….………Mid Atlantic Farm Credit

Reserve Champion, $10..……………… Mr. Sherman Beard Memorial

FEMALE OF SHOW

Grand Champion, $25 ……………………………….. The Roy Davis Family

Banner …………………………. Rolling Acres Farm – Wayne Mong Family

Reserve Champion, $10 …………………………….. The Roy Davis Family


DAIRY PRODUCTION

Grand Champion Plaque………………………………Brandon, Casey Fields & Family

Reserve Champion Plaque……..…………………..Mr.Jared McDonald

1st Place $25.00 …………………………………………. …..The Laing Family

2nd Place $15.00……………………Hillbrook Farm – The Miller Family

3rd Place $10.00 ……. …..Windy Rock Farm – George & Brenda Miller


DAIRY HERDSMAN

First Place, $15……………….Brandon, Casey Fields & Family

First Place,Plaque………………….Brandon, Casey Fields & Family

Second Place,$10………………….Brandon, Casey Fields & Family

Third Place,$5 …………………………Brandon, Casey Fields & Family


BEEF SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl ……………….. Byers Dairy Farm – Ben Byers Memorial by Family

SENIOR DIVISION

Champion

Gift ……………………………………………………. Mid Atlantic Farm Credit

$35………………………………….Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 …………………………………………. Given in Memory of Janice Cloud

Reserve Champion

Gift……………………………………………… Mid Atlantic Farm Credit

$10 ………………………………………….. Given in Memory of Janice Cloud

Third Place, $5 ………………………….. Given in Memory of Janice Cloud

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

Gift ……………………………………………………. Mid Atlantic Farm Credit

$35……………………………………..Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 ……………………………. Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Reserve Champion

Gift …………………………………………….. Mid Atlantic Farm Credit

$10 ……………………………. Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Third Place, $5 ……………. Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

JUNIOR DIVISION

Champion

Gift……………………….………..……..…. Jeff & Shelly Schoppert

$35 ……………………..………………..………….MVB Bank

$15 ……………………………..Windy Rock Farm –George & Brenda Miller

Reserve Champion

Show Stick ……………………………………………… Jeff & Shelly Schoppert

$10 …………………………….Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

THIRD PLACE

$5 ………………………………Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque……………………………….Berkeley County Farm Bureau

Banner ………………………. M & M Simmentals – The Jim Moore Family


BEEF

MARKET STEER

Light Weight Champion,$15………………………..Horseshoe Run Farm

Light Weight Reserve Champion,$10………………Horseshoe Run Farm

Medium Weight Champion,$15………………….Butler Farms

Medium Weight Reserve Champion,$10……………Butler Farms

Heavy Weight Champion,$15………………..Boyd Show Cattle – John Boyd, DVM & Scott Boyd

Heavy Weight Reserve Champion,$10……………Boyd Show Cattle – John Boyd DVM & Scott Boyd

Grand Champion

$25 ………………………………………………………………Wall’s Vault Service

Trophy………………………………………………….. Arden Equipment Repair

Jacket………………………………………………Patriot Auction Center

Banner ………………………. Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Rotating Plaque……Ned Morrow Memorial Berkeley Co. Farm Bureau

Reserve Champion

$10 ……………………………………………………….. S.C. Beard, III Memorial

Trophy………………………………………………….. Arden Equipment Repair

Banner …………………………………………………. Jefferson Security Bank

RATE OF GAIN

First Place, $50……………………………………….Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Second Place, $35…………………………………Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Third Place, 25…………………………………..Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Angus Champion,$15…………………………………Windy  Farm – George & Brenda Miller

Angus Reserve Champion, $10…………….Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Hereford Champion, $15…………….Matt Ware

Hereford Reserve Champion, $10……………..Matt Ware

Maine Anjou Champion, $15…………………………..Boyd Show Cattle – John Boyd, DVM & Scott Boyd

Maine Anjou Reserved Champion, $10………………Boyd Show Cattle– John Boyd, DVM & Scott Boyd

Shorthorn Champion, $15…………………………………………Matt Ware

Shorthorn Reserve Champion, $10……………………………Matt Ware

Simmental Champion, $15……………………………Boyd Show Cattle– John Boyd, DVM & Scott Boyd

Simmental Reserve Champion, $10………………….Boyd Show Cattle– John Boyd, DVM & Scott Boyd

Crossbred Champion, $15……………………………..Horseshoe Run Farm

Crossbred Reserve Champion, $10……………………Horseshoe Run Farm

AOB Champion, $15………………………………..Shepherdstown Pharmacy

AOB Reserve Champion, $10………………….Shepherdstown Pharmacy

FEEDER CALF

Grand Champion

$25……………………………………………Horseshoe Run Farm

Reserve Champion

$10……………………………………………..Horseshoe Run Farm

BEEF COW

Grand Champion, $25 ….. M & M Simmentals – The Jim Moore Family

Reserve Champion, $10 . Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

BEEF HEIFER

Grand Champion, $25 … Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Reserve Champion, $10 ……………. Keith and Dawn Pingley & Family

FEMALE OF SHOW

Grand Champion, $25 ….. M & M Simmentals – The Jim Moore Family

Banner ……………………….. Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Reserve Champion, $10 . Windy Rock Farm – George & Brenda Miller


BEEF HERDSMAN

First Place,$15

Ernest C. Vanmeter Memorial/Windy Rock Farm, George & Brenda Miller

First Place,Plaque……………..Ernest C. Vanmeter Memorial/Windy Rock Farm, George & Brenda Miller

Second Place, $10………….Ernest C. Vanmeter Memorial/Windy Rock Farm, George & Brenda Miller

Third Place, $5………………..Ernest C. Vanmeter Memorial/Windy Rock Farm, George & Brenda Miller


SWINE SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl………………..………………………….Max & Hope Kingery

SENIOR DIVISION

Champion

Gift …………………………………………………….. Mid Atlantic Farm Credit

$35 ……………………………………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 ……………………Chesterfield Farm – Davey & Sara Pappas Family

Reserve Champion

Gift ……………………………………………………. Mid Atlantic Farm Credit

$10 ………………………………………………………Mr & Mrs Dean McDonald

Third Place, $5 ……………………………………………. Mr. Jared McDonald

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

Gift …………………………………………………….. Mid Atlantic Farm Credit

$35 ………………………………………. Farmers & Mechanics Insurance Co

$15 ………………………………………………. Berkeley County Farm Bureau

Reserve Champion

Gift ……………………………………………………. Mid Atlantic Farm Credit

$10 ………………………………..Given in Honor of McKinley Paige Coates

Third Place, $5 …………………………. Given in Memory of Tony Miller

JUNIOR DIVISION

Champion

Gift ……………………………………………………….Jeff & Shelly Schoppert

$35 ………………………………………………………….Jeff & Shelly Schoppert

$15 ………………………………………….. Nicholas Aberegg – AXA Advisor

Reserve Champion

Gift …………………………………………………….Jeff & Shelly Schoppert

$10 …………………………………………..Nicholas Aberegg – AXA Advisor

Third Place, $5 ………………………..Nicholas Aberegg – AXA Advisor

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque…………………………Given in Memory of P.H. DeHaven

Banner ……………………… Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family


SWINE

MARKET HOG

Light Weight Champion,$15………………………..Diamond S Farm Show Pigs

Light Weight Reserve Champion, $10………………Diamond S Farm Show Pigs

Medium Weight Champion, $15………………….Diamond S Farm Show Pigs

Medium Weight Reserve Champion,$10……………Diamond S Farm Show Pigs

Heavy Weight Champion, $15………………..Diamond S Farm Show Pigs

Heavy Weight Reserve Champion, $10……………Diamond S Farm Show Pigs

Grand Champion

$25 ………………………….. Angel Face Farm – Guy Cole

Banner ………………………………………………….. Jerry & Susanne Horner

Trophy …………………………………… Mr. Nicholas Aberegg AXA Advisor

Jacket…………………………………Diamond S Farm Show Pigs

Reserve Champion

$10 ………………………….. Angel Face Farm – Guy Cole

Banner …………………………………….. Keith and Dawn Pingley & Family

Trophy ……………………………………………………….. Pinecrest Tree Farm

RATE OF GAIN

First Place, $50………………………………..Candace Wood

Second Place, $35……………………….Candace Wood

Third Place, $25…………………….Candace Wood

FEMALE OF SHOW

Grand Champion, $25 ………………….. S&S&W Concessions & Catering

Banner………………………………………………Susan & Frank Burner

Reserve Champion, $10….Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family


SWINE HERDSMAN

First Place, $15 …………………. Mr. & Mrs. Bruce Whittington Memorial

First Place, Plaque …………….. Mr. & Mrs. Bruce Whittington Memorial

Second Place, $10 …………….. Mr. & Mrs. Bruce Whittington Memorial

Third Place, $5 ………………….. Mr. & Mrs. Bruce Whittington Memorial


SHEEP SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl………………….. Joy-Lan Acres – Joy & Lance Shreck & Son

SENIOR DIVISION

Champion

Gift …………………………………………………..Mid Atlantic Farm Credit

$35 ……………………………………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 ……………………………………………………………………. Brenda Carper

Reserve Champion

Gift…………………………………………. Clearbrook Feed & Supply

$10 ……………………………………………………………………. Brenda Carper

Third Place, $5 ……………………………………………………. Brenda Carper

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

Gift …………………………………………………..Mid Atlantic Farm Credit

$35 ……………………………………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 ……………………………………………………………………. Brenda Carper

Reserve Champion

Gift…………………………………………. Clearbrook Feed & Supply

$10 ……………………………………………………………………. Brenda Carper

Third Place, $5 ……………………………………………………. Brenda Carper

JUNIOR DIVISION

Champion

Gift ………………………………….. Mr. Nicholas Aberegg AXA Advisor

$35………………………………Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

$15………………………………Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Reserve Champion

Gift…………………………………………Clearbrook Feed & Supply

$10 ……………………………..Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Third Place, $5 ………………Shanghi Grocery – Harry & Dorothy Snow

Grand Champion Showman

Rotating Plaque……………………………Berkeley County Youth Fair

Banner ……………………………………………. Edgar A. Bohrer, Auctioneer


SHEEP

MARKET LAMB

Light Weight Champion,$15………………………..CTL Show Lambs

Light Weight Reserve Champion, $10………………CTL Show Lambs

Medium Weight Champion, $15………………….Diamond S Farm

Medium Weight Reserve Champion,$10……………Diamond S Farm

Heavy Weight Champion, $15………………..Walnut Hill Farm

Heavy Weight Reserve Champion, $10……………Walnut Hill Farm

Grand Champion

$25 ……………………………………………………………….. Wall’s Monuments

Banner ……………………………………………. Edgar A. Bohrer, Auctioneer

Trophy ……………………………. Arden View Farms – Lisa & Wayne Gore

Jacket……………………………………………..PRP Contracting

Reserve Champion

$10 ………………………………………………………. S.C. Beard, III Memorial

Banner ……………………………………………. Edgar A. Bohrer, Auctioneer

Trophy………………. Dog Watch Hidden Fences – The Dembeck Family

RATE OF GAIN

First Place, $50………………………………Shepherdstown Pharmacy

Second Place, $35……………………….Shepherdstown Pharmacy

Third Place, $25………………………………Shepherdstown Pharmacy

BREEDING STOCK

Montadale Champion,$15………………………………Berkeley County Youth Fair

Montadale Reserve Champion, $10…………………Berkeley County Youth Fair

Natural Colored Champion, $15…………………….The Shreck Family

Natural Colored Reserve Champion, $10………..The Shreck Family

Suffolk Champion, $15………………..Berkeley County Youth Fair

Suffolk Reserve Champion, $10……………………Berkeley County Youth Fair

Hampshire Champion, $15…………………..Given in Honor Liam Cash Miller

Hampshire Reserve Champion, $10………………Arden Equipment Repair

Crossbred Champion, $15…………………….Walnut Hill Farm

Crossbred Reserve Champion, $10………………….Walnut Hill Farm

AOB Champion, $15……………………………..Jefferson Rentals

AOB Reserve Champion, $10……………………….Jefferson Rentals

Grand Champion Ewe

$25 ………………………………………………. Berkeley County Farm Bureau

Banner …………………………….. Shady Grove Farm – Mark Orr & Family

Reserve Champion Ewe

$10 ………………………………………………. Berkeley County Farm Bureau


SHEEP HERDSMAN

First Place, $15 ………………………………… Edgar A. Bohrer, Auctioneer

First Place, Plaque ……………………………. Edgar A. Bohrer, Auctioneer

Second Place, $10 ……………………………. Edgar A. Bohrer, Auctioneer

Third Place, $5 …………………………………. Edgar A. Bohrer, Auctioneer


WOOL FIBER

Grand Champion

$25 …………………………………. Shady Grove Farm – Mark Orr & Family

Plaque……………………………… Shady Grove Farm – Mark Orr & Family

Reserve Champion

$10 ……………………………. Joy-Lan Acres – Joy & Lance Shreck & Son


GOAT SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl……………………………………….…..Max & Hope Kingery

SENIOR DIVISION

Champion

$35 ……………………………………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 …………………………………..Shady Grove Farm – Mark Orr & Family

Gift……………………… Misty Meadows Farm – Greg Foster & Family

Reserve Champion

$10 ……………………………. Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Gift………………….…. Misty Meadows Farm – Greg Foster & Family

Third Place

$5 …………………………………………………………… Susan & Frank Burner

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

$35 ……………………………………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 …………………………………..Shady Grove Farm – Mark Orr & Family

Gift……………………… Misty Meadows Farm – Greg Foster & Family

Reserve Champion

$10 ……………………………. Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Gift……………………. Misty Meadows Farm – Greg Foster & Family

Third Place

$5 ……………………………………………………………Susan & Frank Burner

JUNIOR DIVISION

Champion

$35 ……………………………..Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

$15 …………………………………………..Nicholas Aberegg – AXA Advisor

Gift………………….….. Misty Meadows Farm – Greg Foster & Family

Reserve Champion

$10 ……………………………………………Nicholas Aberegg – AXA Adviser

Gift……………………… Misty Meadows Farm – Greg Foster & Family

Third Place

$5 …………………………………………….Nicholas Aberegg – AXA Adviser

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Banner……………………………………. Mr. Nicholas Aberegg AXA Adviser

Rotating Plaque …………………………………The Flohr Family


GOATS

MARKET GOAT

Light Weight Champion,$15………………………..Sunset Acres

Light Weight Reserve Champion, $10………………Sunset Acres

Medium Weight Champion, $15………………….Susan & Frank Burner

Medium Weight Reserve Champion,$10……………Susan & Frank Burner

Heavy Weight Champion, $15………………..Horseshoe Run Farm

Heavy Weight Reserve Champion, $10……………Horseshoe Run Farm

Grand Champion

$25 ……………………………….. William Kibler Memorial – Carolyn Elliott

Trophy …………………………………………………………………… United Bank

Banner…………………………………………………… Superchargers 4-H Club

Jacket………………………………….W. Randy Smith

Reserve Champion

$10 ……………………………… Douglas Elliott Memorial – Carolyn Elliott

Trophy …………………………………………………….. Susan & Frank Burner

Banner……………………….. Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

RATE OF GAIN

First Place, $50………………………………Berkeley County Youth Fair

Second Place, $35……………………….Arden Equipment Rental

Third Place, $25………………………………Horseshoe Run Farm

Boer Champion,$15………………Susan & Frank Burner

Boer Reserve Champion, $10………………….Susan & Frank Burner

Fainting Champion,$15………………………..Missy Curtis

Fainting Reserve Champion, $10…………….Missy Curtis

Pygmy Champion, $15………………………Hope Hill Farm

Pygmy Reserve Champion, $10…………………..Hope Hill Farm

Crossbred Champion, $15……………………….Crooked Creek Farm

Crossbred Reserve Champion, $10………………Crooked Creek Farm

AOB Champion, $15……………………..Berkeley County Youth Fair

AOB Reserve Champion, $10………………Berkeley County Youth Fair

SENIOR DAIRY GOAT

Grand Champion

$25 ……………………….. Misty Meadows Farm – Greg Foster & Family

Reserve Champion

$10 ………………………. Misty Meadows Farm – Greg Foster & Family

JUNIOR DAIRY GOAT

Grand Champion

$25 ……………………………………………….. Smith Nadenboush Insurance

Reserve Champion

$10 ……………………………………….. Keith and Dawn Pingley & Family

DAIRY FEMALE OF SHOW

GRAND CHAMPION

$25 ……………………………………………………………..Max & Hope Kingery

Banner ………………………….DC Farms – Dan & Debbie Collis & Family

Reserve Champion

$10 ……………………………………………………………..Max & Hope Kingery

SENIOR NON-DAIRY GOAT

Grand Champion

$25 …………………………………………………………..Susan & Frank Burner

Reserve Champion

$10 ………………… Given in Honor of Mason Joseph Coates

JUNIOR NON-DAIRY GOAT

Grand Champion

$25 ………………………………………….. Nicholas Aberegg – AXA Advisor

Reserve Champion

$10 ……………………………………….. Nicholas Aberegg – AXA Advisor

NON-DAIRY FEMALE OF SHOW

GRAND CHAMPION

$25 ………………………………………………………..Mid Atlantic Farm Credit

Banner ……………………………………………….. The Colleen Miller Family

Reserve Champion

$10 ………………………………………………………..Mid Atlantic Farm Credit


GOAT HERDSMAN

First Place, $15 …………………………………………… Pinecrest Tree Farm

First Place, Plaque …. Rick’s Welding- Rick & Gwen Kackley & Family

Second Place, $10 ………………………………………. Pinecrest Tree Farm

Third Place, $5 ……………………………………………. Pinecrest Tree Farm

ROUND ROBIN CHAMPION

BELT BUCKLE…………………………CLEARBROOK FEED


HORSES

JUNIOR DIVISION

ENGLISH

Grand Champion

Trophy ………………………………………………….. Mid Atlantic Farm Credit

Reserve. Champion

Trophy………………………………… Berkeley County Horse Judging

WESTERN

Grand Champion

Trophy……………………………………………………………………. United Bank

Reserve Champion

Trophy ………………………………………………………………. United Bank

GAITED

Grand Champion

Trophy …….………….Berkeley County Youth Fair

Reserve Champion

Trophy ………………… Berkeley County Youth Fair

CONTEST

Grand Champion

Trophy …………………. All Creatures Veterinary – Dr. Robert Townsend

Reserve Champion

Trophy ……………………………………Berkeley County Youth Fair

HIGH POINT JUNIOR AWARD

Belt Buckle…………………………….Given in Memory of Brandy Orsini

SENIOR DIVISION

ENGLISH

Grand Champion

Trophy ……………………………………………………Mid Atlantic Farm Credit

Reserve Champion

Trophy………………………………………… Berkeley County Horse Judging

WESTERN

Grand Champion

Trophy ………………………………………………………….MVB Bank

Reserve Champion

Trophy ………………………………………………………….MVB Bank

GAITED

Grand Champion

Trophy ……………………………………………………………… Marlowe Ruritan

Reserve Champion

Trophy ………………………. M & M Simmentals – The Jim Moore Family

CONTEST

Grand Champion

Trophy ……………………………………………………………………. The Journal

Reserve Champion

Trophy………………………………..Berkeley County Youth Fair

WALK-JOG/TROT DIVISION

Grand Champion

Trophy ……………Berkeley County Youth Fair

Reserve Champion

Trophy ……………………………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

GRAND & RESERVE CHAMPIONS

Neck Sash & Ribbon ………………………………….. Berkeley County Youth Fair

HIGH POINT SENIOR AWARD

Belt Buckle………………………..…Given in Memory of Brandy Orsini


PAUL J. SENCINDIVER MEMORIAL EQUINE SKILL-A-THON

SENIOR CHAMPION

BILLBOARD PLAQUE …………………………….MANOR/SENCINDIVER FAMILY

JUNIOR CHAMPION

BILLBOARD PLAQUE …………………………….MANOR/SENCINDIVER FAMILY


COSTUME DIVISION

First Place, Plaque ……………….. Farmers & Mechanics Insurance Co.

Second Place, Plaque …………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

Third Place, Plaque ………………. Farmers & Mechanics Insurance Co.


HORSE HERDSMAN

First Place, $15 …………………….. Farmers & Mechanics Insurance Co.

First Place, Plaque …………………Farmers & Mechanics Insurance Co.

Second Place, $10 ………………… Farmers & Mechanics insurance Co.

Third Place, $5 …………………….. Farmers & mechanics Insurance Co.


HORSE SHOWMANSHIP

ENGLISH

Grand Champion

Junior Division, $35 …………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

Grand Champion

Senior Division, $35 …………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

WESTERN

Grand Champion

Junior Division, $35 …………….. Farmers & Mechanics Insurance Co.

Grand Champion

Senior Division, $35 ……………. Farmers & Mechanics Insurance Co.

GAITED

Grand Champion

Junior Division, $35 …………….. Farmers & Mechanics Insurance Co.

Grand Champion

Senior Division, $35 ………………. Farmers & Mechanics Insurance Co.

CONTEST

Grand Champion

Junior Division, $35 …………….. Farmers & Mechanics Insurance Co.

Grand Champion

Senior Division, $35 ……………. Farmers & Mechanics Insurance Co.

WALK-JOG/TROT

Grand Champion, $35 …………… Farmers & Mechanics Insurance Co.

OVER- ALL CHAMPION

Banner………………………………..Berkeley County Horse Judging


POULTRY SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl……………………………………………….. Lisa & Thomas Duvall

SENIOR DIVISION

Champion

$35…………………………………Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15…………………………………… Given in Memory of Roberta Byers

Gift………………………………………………..….. Brandon Campbell

Second Place, $10 ……………..….Given in Memory of Roberta Byers

Gift……………………….…………………………… Brandon Campbell

Third Place, $5 …..…………………Given in Memory of Roberta Byers

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

$35…………………………….…..Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15…………………………..……… Given in Memory of Roberta Byers

Gift………………………….……………………….. Brandon Campbell

Place, $10……….……………….….Given in Memory of Roberta Byers

Gift…………………………………………..…….….. Brandon Campbell

Third Place, $5 ……………..………Given in Memory of Roberta Byers

JUNIOR DIVISION

Champion

$35…………………………Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

$15….……………..……… Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Gift…………………………………..…….………….. Brandon Campbell

Second Place, $10……….Shanghai Grocery – Harry & DorothySnow

Gift………………………………….………………….. Brandon Campbell

Third Place, $5 …..………Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow


GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque…………….……………… Berkeley County Youth Fair

Banner…………………………………………Brandon & Casey Fields & Family


POULTRY

Grand Champion

$25 ………………………………………………………………….. Marlowe Ruritan

Reserve Champion

$10…………………………………….………………Brandon Campbell

Best of Show, Banner …………………… Jeff & Billie Jo Ryman & Family


POULTRY HERDSMAN

First Place, $15 ………………………………………………. KH Construction

First Place, Plaque ………………………………………….. KH Construction

Second Place, $10 …………………………………….. …..KH Construction

Third Place, $5 ………………………………………………. KH Construction


RABBIT SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl ……………………………………………………. Mrs. Jeannie Hess

SENIOR DIVISION

Champion

$35…………………………………Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 ……………………………………………………………. Mrs. Jeannie Hess

Gift…………………………….…….. Carroll’s 24 Hour Towing Service

Second Place, $10 …………………………………………. Mrs. Jeannie Hess

Gift……………………………………. Carroll’s 24 Hour Towing Service

Third Place, $5……….……………………..………….Mrs. Jeannie Hess

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

$35……… …………………….……Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15 ………………………………………………………………. Mrs. Jeannie Hess

Gift…………………………..…………Carroll’s 24 Hour Towing Service

Second Place, $10 …………………………………………. Mrs. Jeannie Hess

Gift……………………………….……Carroll’s 24 Hour Towing Service

Third Place, $5……………………………………..…..Mrs.Jeannie Hess

JUNIOR DIVISION

Champion

$35…………………………Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

$15 …………………………………………………………………. KH Construction

Gift………………………….………..Carroll’s 24 Hour Towing Service

Second Place, $10 ………. ……………………………KH Construction

Gift………………………..………… Carroll’s 24 Hour Towing Service

Third Place, $5……….……………………………………… KH Construction

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque…………………………………. Berkeley County Youth Fair

Banner………………………. Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family


RABBITS

American Sabel Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

American Sabel Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Californian Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Californian Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Champagne D’Argent Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Champagne D’Argent Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Dutch Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Dutch Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Flemish Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Flemish Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

French Angora Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

French Angora Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Himalayan Champion, $15…………………………Todd & April Funkhouser & Family

Himalayan Reserve Champion,$10………………Todd & April Funkhouser & Family

Holland Lop Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Holland Lop Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Jersey Wool Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Jersey Wool Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Lionhead Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Lionhead Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Mini Lop Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Mini Lop Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Mini Rex Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Mini Rex Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Mini Satin Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Mini Satin Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Netherland Dwarf Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Netherland Dwarf Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

New Zealand Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

New Zealand Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Polish Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Polish Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Silver Fox Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Silver Fox Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Silver Manta Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Silver Manta Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

Crossbred Champion, $15…………………………Berkeley County Youth Fair

Crossbred Reserve Champion,$10………………Berkeley County Youth Fair

AOB Champion, $15…………..Berkeley County Youth Fair

AOB Reserve Champion, $10……………….Berkeley County Youth Fair

Grand Champion, $25 …… Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Reserve Champion, $10… Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Best of Show, Banner ………………………………………………. Vicki Luttrell


RABBIT HERDSMAN

First Place, $15 ……………………………………………….. KH Construction

First Place, Plaque ………. Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Second Place, $10 …………………………………………… KH Construction

Third Place, $5……..………………………….… Max & Hope Kingery


DOGS

Wiggles N Wags

Grand Champion, $25……………………………………Diana Manor

Reserve Champion, $10……………………….Aaron Cooley

Canine Connection

Grand Champion, $25……………………………………Diana Manor

Reserve Champion, $10……………………….Aaron Cooley

Leading the Pack

Grand Champion, $25……………………………………Diana Manor

Reserve Champion, $10……………………….Aaron Cooley


BEST OF SHOW

$25 …………………………….. Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Trophy …………… Dog Watch Hidden Fences – Jay Dembeck & Family

Reserve Best in Show

$10……………………………… Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow


LIVESTOCK JEOPARDY

Livestock Jeopardy Awards ………………….. Jefferson Security Bank


TRACTOR DRIVING

JUNIOR & SENIOR DIVISION

First Place, $25 …………………………. Keith and Dawn Pingley & Family

Trophy …………………………………………. Berkeley County Farm Bureau

Second Place, $10 …………………….. Keith and Dawn Pingley & Family

Trophy …………………………………………. Berkeley County Farm Bureau

Third Place, $5 ………………………….. Keith and Dawn Pingley & Family

Trophy …………………………………………. Berkeley County Farm Bureau

Overall Champion, $25 ………………. Keith and Dawn Pingley & Family

Trophy ………………………… Level Line Excavating, LLC – Eddie Bohrer


MINI TRACTOR PULL

650 LB

First Place, Trophy…………………………..Berkeley County Farm Bureau

Second Place, Trophy……………………………. Arden Equipment Repair

Third Place, Trophy ……………………………….. Arden Equipment Repair

850 LB

First Place, Trophy ………………………… Berkeley County Farm Bureau

Second Place, Trophy…………………………….. Arden Equipment Repair

Third Place, Trophy ……………………………….. Arden Equipment Repair

1150 LB

First Place, Trophy ……….. Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Second Place, Trophy …… Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Third Place, Trophy ………. Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

ALTERED STOCK 1100 LB

First Place, Trophy ………………………… Berkeley County Farm Bureau

Second Place, Trophy ……………………………. Arden Equipment Repair

Third Place, Trophy ……………………………….. Arden Equipment Repair

SIDE BY SIDE ATV

First Place, Trophy ………………………… Berkeley County Farm Bureau

Second Place, Trophy ……………………………. Arden Equipment Repair

Third Place, Trophy ……………………………….. Arden Equipment Repair

ORIGINAL EQUIPMENT: LAWN MOWER UP TO 16 HP

First Place, Trophy ………………………… Berkeley County Farm Bureau

Second Place, Trophy ……………………………. Arden Equipment Repair

Third Place, Trophy ……………………………….. Arden Equipment Repair

ORIGINAL EQUIPMENT: LAWN MOWER OVER 16 HP

First Place, Trophy ………………………. S & S & W Concessions & Catering

Second Place, Trophy ……………………………. Arden Equipment Repair

Third Place, Trophy ……………………………….. Arden Equipment Repair


PEDAL TRACTOR PULL

All Trophies……………Duncan Custom Farming-Mike Duncan & Family


SEWING

Grand Champion, $25 …………………………………………. Carolyn Bohrer

Reserve Champion, $10 ………………………………………. Carolyn Bohrer

Reserve Champion or Alternate

Gift………………….Sally Davis Memorial Award – Roy Davis & Family

Overall Top Four Winners, Gift ………………….. Berkeley County CEOs

Fourth Year, First Place

Gift ………………. Mary Whittington Memorial by Swan Pond 4-H Club

Third Year, First Place

Gift ……………………………. Sophronia Butler Award By Arden 4-H Club

Second Year, First Place

Gift ……………. Neva Fuss Memorial Award – Jerry & Susanne Horner

First Year, First Place (Apron)

Gift ……………… Velma Johnson Award – Bob & Barby Frankenberry

First Year, First Place (Decorated Shirt)

Gift………..…….Velma Johnson Award – Bob & Barby Frankenberry


MISS YOUTH FAIR

Completion Of Year, $25……………………………..…Marlowe Ruritan

Evelyn Lemaster Talbott /Community Service Award

Gift…………………………Kathy Bennett & The Colleen Miller Family

$100 Expense for State Pageant

Given in Memory of Anna Margaret Linton by Linton Brothers


DONUT EATING

SENIOR DIVISION

1st Place, $15…………………………….. Berkeley County Young Farmers

2nd Place, $10 …………………………… Berkeley County Young Farmers

3rd Place, $5………………………………. Berkeley County Young Farmers

JUNIOR DIVISION

1st Place, $15…………………………….. Berkeley County Young Farmers

2nd Place, $10…………………………… Berkeley County Young Farmers

3rd Place, $5 ……………………………………… Hedgesville High Delicies


WATERMELON EATING

SENIOR DIVISION

1st Place, $15…………………………….. Berkeley County Young Farmers

2nd Place, $10 …………………………… Berkeley County Young Farmers

3rd Place, $5 ……………………………… Berkeley County Young Farmers

JUNIOR DIVISION

1st Place, $15…………………………………. Tomahawk Warriors 4-H Club

2nd Place, $10 …………………………… Berkeley County Young Farmers

3rd Place, $5 ……………………………………… Hedgesville High Delicies


ICE CREAM EATING

SENIOR DIVISION

1st Place, $15…………………………………. Tomahawk Warriors 4-H Club

2nd Place, $10 …………………………… Berkeley County Young Farmers

3rd Place, ……………………………….. Berkeley County Young Farmers

JUNIOR DIVISION                                                          

1st Place, $15………………………… Berkeley County Young Farmers

2nd Place, $10 …………………………… Berkeley County Young Farmers

3rd Place, $5 ……………………………………… Hedgesville High Delicies