Youth Exhibitor Livestock Shows

Beef

Scott Boyd – Chairperson
Email: beef@berkeleycountyyouthfair.org
Wednesday, August 3rd, 8:00 am Indoor Arena
Judge: Willard Lemaster

DIVISON 01
SHOWMANSHIP

Previous Winners – Previous winner of Senior Showmanship in past years.

Senior Showmanship – Ages 15 years and older as of January 1, 2022 and previous Intermediate Showmanship winners.

Intermediate Showmanship – Age 12 to 14 years old as of January 1, 2022 and previous Junior Showmanship Winners.

Junior Showmanship – Age 9 years old or in third grade during the current year to 11 years old on or before January 1, 2022.

Overall Showman – Winner of Senior, Intermediate and Junior Showmanship classes of this year.

CLASSES:

Class I01SH01.  Previous Winners Showmanship

Class I01SH02.  Senior Showmanship

Class I01SH03.  Grand and Reserve Champion Senior Showman

Class I01SH04.  Intermediate Showmanship

Class I01SH05.  Grand and Reserve Champion Intermediate Showman

Class I01SH06.  Junior Showmanship

Class I01SH07.  Grand and Reserve Champion Senior Showman

Class I01SH08.  Overall Grand Champion Showman

Class I01SH09.  Round Robin Preliminary Showmanship (Winner Class 01 and Class 08)


DIVISION 02 – 08
BREEDING STOCK

  1. Breeding stock must be owned and pre-registered by June 15, 2022.
  2. All beef animals will have no horns.
  3. No intact male animals will be allowed with the exception of: Beef – nursing bulls under six months of age.
  4. Nursing beef calves under six months old may be brought with mother. Chairperson must be notified by July 28, 2022.
  5. To be eligible to show in breed classes and for breed champion, registration papers will be required. Any animal not having registration papers will be put into a crossbred class.
  6. There must be 2 entries of a breed to justify a breed show. If there is only one breed entry it will be shown as an AOB.  If only one AOB entry, it will be shown as a crossbred.
  7. First and second place from each class will return for selection of the Grand Champion and Reserve Champion of their respective breed.
  8. Breed Grand and Reserve Champions will return for selection of the Grand Champion and Reserve Champion Female of Show.
  9. Exhibitor may enter one animal per class per breed.
  10. Exhibitors may use stall dividers in the beef barns.  All dividers must be 8’ in length, 42” tall at the front of the divider and 30” tall at the rear of the divider allowing for a 2” plus or minus deviation. The maximum width is 4”.  The divider must be constructed to allow free movement of air (no solid dividers).  Any dividers that fall outside of these guidelines must be approved by their species chairperson prior to installing the dividers in the barn.  No other physical barriers are allowed between animal exhibits.

DIVISION 02
Angus Show

Classes

Class I02AN01.  Junior Heifer Calf – Born on or after January 1, 2022

Class I02AN02.  Senior Heifer Calf – Born July 1, 2021 – December 31, 2021

Class I02AN03.  Junior Yearling Heifer Born January 1, 2021 – June 30, 2021

Class I02AN04.  Senior Yearling Heifer – Born August 1, 2020 – December 31, 2020

Class I02AN05.  Grand and Reserve Angus Champion Heifer – Classes 01-04

Class I02AN06.  Two & three year old – Born August 1, 2019 – July 31, 2020

Class I02AN07.  Aged Cow – Cow born before August 1, 2019

Class I02AN08.  Grand and Reserve Angus Champion Cow – Classes 06 and 07

Class I02AN09.  Grand and Reserve Champion Angus Show – Champions from Classes 05 and 08


DIVISION 03
Hereford Show

Classes

Class I03HF01.  Junior Heifer Calf – Born on or after January 1, 2022

Class I03HF02.  Senior Heifer Calf – Born July 1, 2021 – December 31, 2021

Class I03HF03.  Junior Yearling Heifer Born January 1, 2021 – June 30, 2021

Class I03HF04.  Senior Yearling Heifer – Born August 1, 2020 – December 31, 2020

Class I03HF05.  Grand and Reserve Hereford Champion Heifer – Classes 01-04

Class I03HF06.  Two & three year old – Born August 1, 2019 – July 31, 2020

Class I03HF07.  Aged Cow – Cow born before August 1, 2019

Class I03HF08.  Grand and Reserve Hereford Champion Cow – Classes 06 and 07

Class I03HF09.  Grand and Reserve Champion Hereford Show – Champions from Classes 05 and 08


DIVISION 04
Maine-Anjou

Classes

Class I04MA01.  Junior Heifer Calf – Born on or after January 1, 2022

Class I04MA02.  Senior Heifer Calf – Born July 1, 2021 – December 31, 2021

Class I04MA03.  Junior Yearling Heifer Born January 1, 2021 – June 30, 2021

Class I04MA04.  Senior Yearling Heifer – Born August 1, 2020 – December 31, 2020

Class I04MA05.  Grand and Reserve Maine-Anjou Champion Heifer – Classes 01-04

Class I04MA06.  Two & three year old – Born August 1, 2019 – July 31, 2020

Class I04MA07.  Aged Cow – Cow born before August 1, 2019

Class I04MA08.  Grand and Reserve Maine-Anjou Champion Cow – Classes 06 and 07

Class I04MA09.  Grand and Reserve Champion Maine-Anjou Show – Champions from Classes 05 and 08


DIVISION 05
Shorthorn Show

Classes

Class I05SH01.  Junior Heifer Calf – Born on or after January 1, 2022

Class I05SH02.  Senior Heifer Calf – Born July 1, 2021 – December 31, 2021

Class I05SH03.  Junior Yearling Heifer Born January 1, 2021 – June 30, 2021

Class I05SH04.  Senior Yearling Heifer – Born August 1, 2020 – December 31, 2020

Class I05SH05.  Grand and Reserve Shorthorn Champion Heifer – Classes 01-04

Class I05SH06.  Two & three year old – Born August 1, 2019 – July 31, 2020

Class I05SH07.  Aged Cow – Cow born before August 1, 2019

Class I05SH08.  Grand and Reserve Shorthorn Champion Cow – Classes 06 and 07

Class I05SH09.  Grand and Reserve Champion Shorthorn Show – Champions from Classes 05 and 08


DIVISION 06
Simmental Show

Classes

Class I06SM01.  Junior Heifer Calf – Born on or after January 1, 2022

Class I06SM02.  Senior Heifer Calf – Born July 1, 2021 – December 31, 2021

Class I06SM03.  Junior Yearling Heifer Born January 1, 2021 – June 30, 2021

Class I06SM04.  Senior Yearling Heifer – Born August 1, 2020 – December 31, 2020

Class I06SM05.  Grand and Reserve Simmental Champion Heifer – Classes 01-04

Class I06SM06.  Two & three year old – Born August 1, 2019 – July 31, 2020

Class I06SM07.  Aged Cow – Cow born before August 1, 2019

Class I06SM08.  Grand and Reserve Simmental Champion Cow – Classes 06 and 07

Class I06SM09.  Grand and Reserve Champion Simmental Show – Champions from Classes 05 and 08


DIVISION 07
AOB Show

Classes

Class I07AB01.  Junior Heifer Calf – Born on or after January 1, 2022

Class I07AB02.  Senior Heifer Calf – Born July 1, 2021 – December 31, 2021

Class I07AB03.  Junior Yearling Heifer Born January 1, 2021 – June 30, 2021

Class I07AB04.  Senior Yearling Heifer – Born August 1, 2020 – December 31, 2020

Class I07AB05.  Grand and Reserve AOB Champion Heifer – Classes 01-04

Class I07AB06.  Two & three year old – Born August 1, 2019 – July 31, 2020

Class I07AB07.  Aged Cow – Cow born before August 1, 2019

Class I07AB08.  Grand and Reserve AOB Champion Cow – Classes 06 and 07

Class I07AB09.  Grand and Reserve Champion AOB Show – Champions from Classes 05 and 08


DIVISION 08
Crossbred Show

Classes

Class I08CB01.  Junior Heifer Calf – Born on or after January 1, 2022

Class I08CB02.  Senior Heifer Calf – Born July 1, 2021 – December 31, 2021

Class I08CB03.  Junior Yearling Heifer Born January 1, 2021 – June 30, 2021

Class I08CB04.  Senior Yearling Heifer – Born August 1, 2020 – December 31, 2020

Class I08CB05.  Grand and Reserve Crossbred Champion Heifer – Classes 01-04

Class I08CB06.  Two & three year old – Born August 1, 2019 – July 31, 2020

Class I08CB07.  Aged Cow – Cow born before August 1, 2019

Class I08CB08.  Grand and Reserve Crossbred Champion Cow – Classes 06 and 07

Class I08CB09.  Grand and Reserve Champion Crossbred Show – Champions from Classes 05 and 08


DIVISION 09
Champion Female of Show

Classes

Class I09CH01.  Grand and Reserve Champion Female of Show

(All Grand Champion Heifers and Cows compete for Grand Champion Female of Show; Reserve Champion of the Grand Champion Female of Show will compete for Reserve Champion Female of Show)


DIVISION 10
Feeder Calf

  1. Feeder calves must be owned and pre-registered by June 15, 2022.
  2. All beef animals will have no horns
  3. Feeder calf must be broken to halter.
  4. Feeder calves will be weighed in on Saturday, July 30, 2022 after the market animals. They must weigh between 350 lbs and 650 lbs

Classes

Class I10FC001. Feeder Calf

Class I10FC002. Grand and Reserve Champion from Class 01


DIVISION 11
Market Steers

  1. Market Steers must be owned by December 4, 2021.
  2. Market Steers must be brought to fairgrounds and ear tagged on December 4, 2021 to be shown and sold at the 2022 fair.
  3. Market Steers must have been born in 2021.
  4. All beef animals will have no horns
  5. Must have been on feed at least 120 days prior to show and broken to halter.
  6. Minimum weight of 1,000 lbs. to sell.
  7. Market Steers will be shown by divisions with a Grand Champion and Reserve Champion selected for each division: Light Weight, Medium Weight and Heavy Weight
  8. The Grand Champion and Reserve Champion of each division will return for selection of the Grand Champion and Reserve Champion Market Steer.

Classes:

Class I11MS001.  Market Steers – Underweight

Class I11MS002.  Market Steers – Light Weight Division

Class I11MS003.  Light Weight Division Grand and Reserve Champion Market Steers

Class I11MS004.  Market Steers – Medium Weight Division

Class I11MS005.  Medium Weight Division Grand and Reserve Champion Market Steers

Class I11MS006.  Market Steers – Heavy Weight Division

Class I11MS007.  Heavy Weight Division Grand and Reserve Champion Market Steers

Class I11MS008.  Overall Grand and Reserve Champion Market Steer – Winners of Classes 3, 5 & 7

Class I11MS999   This class is for pre-registration purposes only.  All market steers will need to pre-register prior to check in and register in this class.  After weigh-in and class breaks are made, market steers will be placed in the appropriate weight classes prior to show.


BEEF DEPARTMENT AWARDS AND SPONSORS

BEEF SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl: Byers Dairy Farm – Ben Byers Memorial by Family

SENIOR DIVISION

Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

Belt Buckle: Tads Dairy Barn

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Given in Memory of Janice Cloud

Reserve Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

$10: Given in Memory of Janice Cloud

Third Place, $5: Given in Memory of Janice Cloud

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

Belt Buckle: Natosha & LT Puffenburger

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Reserve Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

$10: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Third Place, $5: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

JUNIOR DIVISION

Champion

Gift: Jeff & Shelly Schoppert

Belt Buckle: Boyd Veterinary Services, LLC, Boyd Show Cattle & Scott Boyd Family

$35: Summit Community Bank

$15: Windy Rock Farm –George & Brenda Miller

Reserve Champion

Gift: Jeff & Shelly Schoppert

$10: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Third Place, $5: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque: Berkeley County Farm Bureau

Banner: M & M Simmentals – The Jim Moore Family

MARKET STEER

Light Weight Champion, $15: Natosha & LT Puffenburger

Light Weight Reserve Champion, $10: Keith and Dawn Pingley & Family

Medium Weight Champion, $15: .Butler Farms Show Cattle

Medium Weight Reserve Champion, $10: Butler Farms Show Cattle

Heavy Weight Champion, $15: Boyd Show Cattle – John Boyd, DVM & Scott Boyd

Heavy Weight Reserve Champion, $10: Boyd Show Cattle – John Boyd DVM & Scott Boyd

Grand Champion-Market Steer

$25: Wall’s Vault Service

Trophy: Arden Equipment Repair

Jacket: Patriot Auction Center

Banner: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Rotating Plaque: Ned Morrow Memorial Berkeley Co. Farm Bureau

Reserve Champion-Market Steer

$10: S.C. Beard, III Memorial

Trophy: Arden Equipment Repair

Jacket: Matco Tools, JR & Christina Barrett

Banner: Jefferson Security Bank

RATE OF GAIN

First Place, $50: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Second Place, $35: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Third Place, 25: Windy Rock Farm – George & Brenda Mille

BREEDING

Angus Champion, $15: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Angus Reserve Champion, $10: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Hereford Champion, $15: Matt Ware

Hereford Reserve Champion, $10: Matt Ware

Maine Anjou Champion, $15: Boyd Show Cattle – John Boyd, DVM & Scott Boyd

Maine Anjou Reserved Champion, $10: Boyd Show Cattle– John Boyd, DVM & Scott Boyd

Shorthorn Champion, $15: Matt Ware

Shorthorn Reserve Champion, $10: Matt Ware

Simmental Champion, $15: Boyd Show Cattle– John Boyd, DVM & Scott Boyd

Simmental Reserve Champion, $10: Boyd Show Cattle– John Boyd, DVM & Scott Boyd

Crossbred Champion, $15: Natosha and LT Puffenburger

Crossbred Reserve Champion, $10: Natosha and LT Puffenburger

AOB Champion, $15: The Knott Family-Shepherdstown Pharmacy

AOB Reserve Champion, $10: The Knott Family-Shepherdstown Pharmacy

FEMALE OF SHOW

Grand Champion

$25: M & M Simmentals – The Jim Moore Family

Banner: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Reserve Champion

$10: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Banner: The Knott Family-Shepherdstown Pharmacy

FEEDER CALF

Grand Champion

$25: Keith & Dawn Pingley & Family

Banner: The Pancione Family

Reserve Champion

$10: Keith & Dawn Pingley & Family

Banner: Hill Top Farm-The Morgan’s

BEEF HERDSMAN

First Place, $15: Ernest C. Vanmeter Memorial/Windy Rock Farm, George & Brenda Miller

First Place, Plaque.: Ernest C. Vanmeter Memorial/Windy Rock Farm, George & Brenda Miller

Second Place, $10: Ernest C. Vanmeter Memorial/Windy Rock Farm, George & Brenda Miller

Third Place, $5: Ernest C. Vanmeter Memorial/Windy Rock Farm, George & Brenda Miller

Dairy

Barbie Elliott –  Chairperson
Email:  dairy@berkeleycountyyouthfair.org
Thursday, August 4th, 9:00 am, Indoor Arena
Judge:  Emily Yeiser Stepp

DIVISION 01
Showmanship

Previous Winners – Previous winner of Senior Showmanship in past years.

Senior Showmanship – Ages 15 years and older as of January 1, 2022 and previous Intermediate Showmanship winners.

Intermediate Showmanship – Age 12 to 14 years old as of January 1, 2022 and previous Junior Showmanship Winners.

Junior Showmanship – Age 9 years old or in third grade during the current year to 11 years old on or before January 1, 2022.

Overall Showman – Winner of Senior, Intermediate and Junior Showmanship classes of this year.

CLASSES:

Class J01SH001.  Previous Winners Showmanship

Class J01SH002.  Senior Showmanship

Class J01SH003.  Grand and Reserve Champion Senior Showman

Class J01SH004.  Intermediate Showmanship

Class J01SH005.  Grand and Reserve Champion Intermediate Showman

Class J01SH006.  Junior Showmanship

Class J01SH007.  Grand and Reserve Champion Junior Showman

Class J01SH008. Overall Grand Champion Showman
Class J01SH009.  Round Robin Preliminary Showmanship (Winner Class 01 and Class 08)

Dairy Rules

  1. Dairy animals must be owned and pre-registered by June 15, 2022.
  2. Nursing dairy calves are not allowed
  3. Exhibitors may use stall dividers in the beef barns. All dividers must be 8’ in length, 42” tall at the front of the divider and 30” tall at the rear of the divider allowing for a 2” plus or minus deviation. The maximum width is 4”.  The divider must be constructed to allow free movement of air (no solid dividers).  Any dividers that fall outside of these guidelines must be approved by their species chairperson prior to installing the dividers in the barn.  No other physical barriers are allowed between animal exhibits.

DIVISION 02
Ayrshire

Classes

Class J02AY001.  Junior Heifer Calf – Born March 1, 2022 – May 1, 2022

Class J02AY002.  Intermediate Heifer Calf – Born December 1, 2021 – February 28, 2022

Class J02AY003.  Senior Heifer Calf – Born September 1, 2021 – November 30, 2021

Class J02AY004.  Summer Yearling Heifer – Born June 1, 2021 – August 31, 2021

Class J02AY005.  Junior Yearling Heifer Born March 1, 2021 & May 31, 2021

Class J02AY006.  Intermediate Yearling Heifer – Born December 1, 2020 – Feb 28, 2021

Class J02AY007.  Senior Yearling Heifer – Born September 1, 2020 – November 30, 2020

Class J02AY008.  Junior two year old (never freshened) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J02AY009. Senior two year old (never freshened) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J02AY010. Junior two year old (milking) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J02AY011. Senior two year old (milking) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J02AY012. Three year old – Born September 1, 2018 – August 31, 2019

Class J02AY013. Four year old – Born September 1, 2017 – August 31, 2018

Class J02AY014. Aged Cow – Five-year old & over – Born before Sept 1, 2017

Class J02AY015. Dry Cow – Born before Sept. 1, 201

DIVISION 03
Brown Swiss

Classes

Class J03BS001.  Junior Heifer Calf – Born March 1, 2022 – May 1, 2022

Class J03BS002.  Intermediate Heifer Calf – Born December 1, 2021 – February 28, 2022

Class J03BS003.  Senior Heifer Calf – Born September 1, 2021 – November 30, 2021

Class J03BS004.  Summer Yearling Heifer – Born June 1, 2021 – August 31, 2021

Class J03BS005.  Junior Yearling Heifer Born March 1, 2021 & May 31, 2021

Class J03BS006.  Intermediate Yearling Heifer – Born December 1, 2020 – Feb 28, 2021

Class J03BS007.  Senior Yearling Heifer – Born September 1, 2020 – November 30, 2020

Class J03BS008  Junior two year old (never freshened) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J03BS009. Senior two year old (never freshened) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J03BS010. Junior two year old (milking) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J03BS011. Senior two year old (milking) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J03BS012. Three year old – Born September 1, 2018 – August 31, 2019

Class J03BS013. Four year old – Born September 1, 2017 – August 31, 2018

Class J03BS014. Aged Cow – Five-year old & over – Born before Sept 1, 2017

Class J03BS015. Dry Cow – Born before Sept. 1, 2019

DIVISION 04
Guernsey

Classes

Class J04GU001.  Junior Heifer Calf – Born March 1, 2022 – May 1, 2022

Class J04GU002.  Intermediate Heifer Calf – Born December 1, 2021 – February 28, 2022

Class J04GU003.  Senior Heifer Calf – Born September 1, 2021 – November 30, 2021

Class J04GU004.  Summer Yearling Heifer – Born June 1, 2021 – August 31, 2021

Class J04GU005.  Junior Yearling Heifer Born March 1, 2021 & May 31, 2021

Class J04GU006.  Intermediate Yearling Heifer – Born December 1, 2020 – Feb 28, 2021

Class J04GU007.  Senior Yearling Heifer – Born September 1, 2020 – November 30, 2020

Class J04GU008  Junior two year old (never freshened) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J04GU009. Senior two year old (never freshened) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J04GU010. Junior two year old (milking) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J04GU011. Senior two year old (milking) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J04GU012. Three year old – Born September 1, 2018 – August 31, 2019

Class J04GU013. Four year old – Born September 1, 2017 – August 31, 2018

Class J04GU014. Aged Cow – Five-year old & over – Born before Sept 1, 2017

Class J04GU015. Dry Cow – Born before Sept. 1, 2019

DIVISION 05
Holstein

Classes

Class J05HS001.  Junior Heifer Calf – Born March 1, 2022 – May 1, 2022

Class J05HS002.  Intermediate Heifer Calf – Born December 1, 2021 – February 28, 2022

Class J05HS003.  Senior Heifer Calf – Born September 1, 2021 – November 30, 2021

Class J05HS004.  Summer Yearling Heifer – Born June 1, 2021 – August 31, 2021

Class J05HS005.  Junior Yearling Heifer Born March 1, 2021 & May 31, 2021

Class J05HS006.  Intermediate Yearling Heifer – Born December 1, 2020 – Feb 28, 2021

Class J05HS007.  Senior Yearling Heifer – Born September 1, 2020 – November 30, 2020

Class J05HS008  Junior two year old (never freshened) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J05HS009. Senior two year old (never freshened) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J05HS010. Junior two year old (milking) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J05HS011. Senior two year old (milking) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J05HS012. Three year old – Born September 1, 2018 – August 31, 2019

Class J05HS013. Four year old – Born September 1, 2017 – August 31, 2018

Class J05HS014. Aged Cow – Five-year old & over – Born before Sept 1, 2017

Class J05HS015. Dry Cow – Born before Sept. 1, 2019

DIVISION 06
Jersey

Classes

Class J06JS001.  Junior Heifer Calf – Born March 1, 2022 – May 1, 2022

Class J06JS002.  Intermediate Heifer Calf – Born December 1, 2021 – February 28, 2022

Class J06JS003.  Senior Heifer Calf – Born September 1, 2021 – November 30, 2021

Class J06JS004.  Summer Yearling Heifer – Born June 1, 2021 – August 31, 2021

Class J06JS005.  Junior Yearling Heifer Born March 1, 2021 & May 31, 2021

Class J06JS006.  Intermediate Yearling Heifer – Born December 1, 2020 – Feb 28, 2021

Class J06JS007.  Senior Yearling Heifer – Born September 1, 2020 – November 30, 2020

Class J06JS008  Junior two year old (never freshened) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J06JS009. Senior two year old (never freshened) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J06JS010. Junior two year old (milking) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J06JS011. Senior two year old (milking) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J06JS012. Three year old – Born September 1, 2018 – August 31, 2019

Class J06JS013. Four year old – Born September 1, 2017 – August 31, 2018

Class J06JS014. Aged Cow – Five-year old & over – Born before Sept 1, 2017

Class J06JS015. Dry Cow – Born before Sept. 1, 2019

DIVISION 07
Milking Shorthorn

Classes

Class J07MS001.  Junior Heifer Calf – Born March 1, 2022 – May 1, 2022

Class J07MS002.  Intermediate Heifer Calf – Born December 1, 2021 – February 28, 2022

Class J07MS003.  Senior Heifer Calf – Born September 1, 2021 – November 30, 2021

Class J07MS004.  Summer Yearling Heifer – Born June 1, 2021 – August 31, 2021

Class J07MS005.  Junior Yearling Heifer Born March 1, 2021 & May 31, 2021

Class J07MS006.  Intermediate Yearling Heifer – Born December 1, 2020 – Feb 28, 2021

Class J07MS007.  Senior Yearling Heifer – Born September 1, 2020 – November 30, 2020

Class J07MS008  Junior two year old (never freshened) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J07MS009. Senior two year old (never freshened) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J07MS010. Junior two year old (milking) – Born March 1, 2020 – August 31, 2020

Class J07MS011. Senior two year old (milking) – Born September 1, 2019 – February 29, 2020

Class J07MS012. Three year old – Born September 1, 2018 – August 31, 2019

Class J07MS013. Four year old – Born September 1, 2017 – August 31, 2018

Class J07MS014. Aged Cow – Five-year old & over – Born before Sept 1, 2017

Class J07MS015. Dry Cow – Born before Sept. 1, 2019

DIVISION 08
Champion Classes

Classes

Class J08CH001.  Grand and Reserve Champion Dairy Heifer (Junior Champion)

Class J08CC002.  Grand and Reserve Champion Dairy Cow (Senior Champion)

Class J08FS001.  Grand and Reserve Champion Female of Show


DAIRY DEPARTMENT AWARDS AND SPONSORS

DAIRY SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl: Byers Dairy Farm – Ben Byers Memorial by Family

SENIOR DIVISION

Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

Belt Buckle: a-Ha Dairy Cattle – The Laing Family

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Linton Brothers

Reserve Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

$10: Linton Brothers

Third Place, $5: Linton Brothers

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

Belt Buckle: The Knott Family – Spring Mills Pharmacy

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Linton Brothers

Reserve Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

$10: inton Brothers

Third Place, $5: Linton Brothers

JUNIOR DIVISION

Champion

Gift: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Belt Buckle: Brandon & Casey Fields and Family

$35: Summit Community Bank

$15: Given in Memory of Janice Cloud

Reserve Champion

Gift: Jeff & Shelly Schoppert

$10: Given in Memory of Janice Cloud

Third Place, $5: Given in Memory of Janice Cloud

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

Banner: United Bank

DAIRY

SENIOR DAIRY

Grand Champion, $25: Fred G. Butler, Sr Memorial

Reserve Champion, $10: Mrs. Sherman Beard Memorial

DAIRY HEIFER

Grand Champion, $25: Mid Atlantic Farm Credit

Reserve Champion, $10: Mr. Sherman Beard Memorial

FEMALE OF SHOW

Grand Champion

$25: The Roy Davis Family

Banner: Rolling Acres Farm-In Memory of Wayne Mong

Reserve Champion

$10: The Roy Davis Family

Banner: Rolling Acres Farm-In Memory of Wayne Mong

Holstein Champion, Plaque: Sandy Davis

DAIRY PRODUCTION

Grand Champion Plaque: Brandon and Casey Fields & Family

Reserve Champion Plaque: Mr.Jared McDonald

1st Place $25.00: Natosha and LT Puffenburger

2nd Place $15.00: Hillbrook Farm – The Miller Family

3rd Place $10.00: Windy Rock Farm – George & Brenda Miller

DAIRY HERDSMAN

First Place, $15: Brandon and Casey Fields & Family

First Place, Plaque: Brandon and Casey Fields & Family

Second Place, $10: Brandon and Casey Fields & Family

Third Place, $5: Brandon and Casey Fields & Family

Goats

Beth Pancione – Chairperson
Email: goats@berkeleycountyyouthfair.org
Monday, August 1st, 8:00 am, Indoor Arena
Judge: Terry Burks

DIVISION 01
Showmanship

Previous Winners – Previous winner of Senior Showmanship in past years.

Senior Showmanship – Ages 15 years and older as of January 1, 2022 and previous Intermediate Showmanship winners.

Intermediate Showmanship – Age 12 to 14 years old as of January 1, 2022 and previous Junior Showmanship Winners.

Junior Showmanship – Age 9 years old or in third grade during the current year to 11 years old on or before January 1, 2022.

Overall Showman – Winner of Senior, Intermediate and Junior Showmanship classes of this year.

CLASSES:

Class K01SH001.  Previous Winners Showmanship

Class K01SH002.  Senior Showmanship

Class K01SH003.  Grand and Reserve Champion Senior Showman

Class K01SH004.  Intermediate Showmanship

Class K01SH005.  Grand and Reserve Champion Intermediate Showman

Class K01SH006.  Junior Showmanship

Class K01SH007.  Grand and Reserve Champion Junior Showman

Class K01SH008.  Overall Grand Champion Showman

Class K01SH009.  Round Robin Preliminary Showmanship (Winner Class 01 and Class 08)


DIVISION 02
Dairy Goats

  1. Dairy Goats must be owned and pre-registered by June 15, 2022.
  2. All dairy goats must have scrapies ID Tag or legible tattoo entered into online registration information.
  3. All dairy goats must have an official health certificate issued within 30 days of the fair or an Honor Herd certificate issued within the last year.
  4. Females only.
  5. No intact male animals will be allowed with the exception of: Goats – nursing kids under three months of age.
  6. Nursing goat kids under three months old may be brought with mother. Chairperson must be notified by July 25, 2022.
  7. Exhibitor may enter one animal per class.

CLASSES:

Class K02DG001.  Dairy Junior Kid – Born on or after February 1, 2022

Class K02DG002.  Dairy Senior Kid – Born August 1, 2021 – January 31, 2022

Class K02DG003   Dry Dairy Yearling – Born August 1, 2020 – July 31, 2021

Class K02DG004:  Grand and Reserve Champion Jr. Dairy Goat – Winners of Classes 01 thru 03

Class K02DG005:  Milking Dairy Yearling – Born August 1, 2020 – July 31, 201

Class K02DG006:  Dairy Two Year Old – Born August 1, 2019 – July 31, 2020

Class K02DG007.  Dairy Senior Doe – Born August 1, 2018 – July 31, 2019

Class K02DG008.  Dairy Mature Doe – Born before August 1, 2018

Class K02DG009.  Grand and Reserve Champion Sr Dairy Goat – Winners of Classes 05 thru 08

Class K02DG0010.  Dairy Goat Female of Show – Winners of Class 04 and 09


DIVISION 03
Non Dairy Breeding Stock Goats

  1. Non dairy goats must be owned and pre-registered by June 15, 2022.
  2. All goats must have a Scrapie ID Tag or legible tattoo entered into online registration information.
  3. Females only from non-dairy breeding stock.
  4. All non-dairy breeding goats must have an official health certificate issued within 30 days of the fair or an Honor Herd certificate issued within the last year.
  5. Exhibitor may enter one animal per class.

CLASSES:

Class K03ND001.  Non Dairy Junior Kid – Born on or after February 1, 2022

Class K03ND002.  Non Dairy Senior Kid – Born August 1, 2021 – January 31, 2022

Class K03ND003.  Non Dairy Yearling – Born August 1, 2020 – July 31, 2021

Class K03ND004:  Grand and Reserve Champion Jr Non Dairy Goat – Winners of Classes 01 thru 03

Class K03ND005:  Non Dairy Two Year Old Doe – Born August 1, 2019 – July 31, 2020

Class K03ND006.  Non Dairy Senior Doe – Born August 1, 2018 – July 31, 2019

Class K03ND007.  Non Dairy Mature Doe – Born before August 1, 2018

Class K03ND008.  Grand and Reserve Champion Sr. Non Dairy Goat – Winners of Classes 05 thru 07

Class K03ND009.  Non Dairy Goat Female of Show – Winners of Class 04 and 08


DIVISION 04
Market Goats

  1. Market Goats must be owned by April 30, 2022.
  2. Market Goats must be brought to fairgrounds and ear tagged on April 30, 2022 from 10 am until 12 noon to be shown and sold at the 2022 fair.
  3. All market goats must have a Scrapie ID Tag.
  4. All goats must be a female or castrated male.
  5. Market goats must be born on or after January 1,
  6. Market goats must weigh between 60 lbs and 110 lbs in order to sell at the fair.
  7. Market Goats will be shown by divisions with a Grand Champion and Reserve Champion selected for each division: Light Weight, Medium Weight and Heavy Weight.
  8. The Grand Champion and Reserve Champion of each division will return for selection of the Grand Champion and Reserve Champion Market Goat.

CLASSES:

Class K04MG001.  Market Goats – Underweight

Class K04MG002.  Market Goats – Light Weight Division

Class K04MG003.  Light Weight Division Grand and Reserve Champion Market Goats

Class K04MG004.  Market Goats – Medium Weight Division

Class K04MG005.  Medium Weight Division Grand and Reserve Champion Market Goats

Class K04MG006.  Market Goats – Heavy Weight Division

Class K04MG007.  Heavy Weight Division Grand and Reserve Champion Market Goats

Class K04MG008.  Market Goats – Overweight

Class K04MG009.  Overall Grand and Reserve Champion Market Goat – Winners of Classes 03, 05 and 07

Class K04MG999  This class is for pre-registration purposes only.  All market goats will need to pre-register prior to check in and register in this class.  After weigh-in and class breaks are made, market goats will be placed in the appropriate weight classes


GOAT DEPARTMENT AWARDS AND SPONSORS

GOAT SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl: Max & Hope Kingery

SENIOR DIVISION

Champion

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

Belt Buckle: Pancione Family

$15: Shady Grove Farm – Mark Orr & Family

Gift: Misty Meadows Farm–The Greg Foster Family

Reserve Champion

$10: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Gift: Misty Meadows Farm–The Greg Foster Family

Third Place, $5: The Shop 304, LLC

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

Belt Buckle: Apple Tree Livestock Co. – The Piper’s

$15: Shady Grove Farm – Mark Orr & Family

Gift: Misty Meadows Farm–The Greg Foster Family

Reserve Champion

$10: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Gift: Misty Meadows Farm–The Greg Foster Family

Third Place, $5: he Shop 304, LLC

JUNIOR DIVISION

Champion

$35: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Belt Buckle: Fruit Meadows Farm – The Bolyard Family

$15: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Gift: Misty Meadows Farm–The Greg Foster Family

Reserve Champion

$10: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Gift: Misty Meadows Farm–The Greg Foster Family

Third Place, $5: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors


GRAND CHAMPION SHOWMAN

Banner: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Rotating Plaque: The Flohr Family


MARKET GOAT

Light Weight Champion, $15: Sunset Acres

Light Weight Reserve Champion, $10: Sunset Acres

Medium Weight Champion, $15: Susan & Frank Burner

Medium Weight Reserve Champion, $10: Susan & Frank Burner

Heavy Weight Champion, $15: Glassford Farms

Heavy Weight Reserve Champion, $10: Glassford Farms

Grand Champion-Market Goat

$25: William Kibler Memorial – Carolyn Costello

Trophy: United Bank

Banner: Superchargers 4-H Club

Jacket: W. Randy Smith

Reserve Champion-Market Goat

$10: In Honor of Billie Jo and Bonnie

Trophy: Susan & Frank Burner

Banner: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Jacket: Jefferson Rentals


RATE OF GAIN

First Place, $50: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Second Place, $35: Arden Equipment Repair

Third Place, $25: Joe & Annie Bittorie


DAIRY GOAT

SENIOR DAIRY GOAT

Grand Champion

$25: Misty Meadows Farm-The Greg Foster Family

Reserve Champion

$10: Misty Meadows Farm-The Greg Foster Family

JUNIOR DAIRY GOAT

Grand Champion

$25: Smith-Nadenbousch Insurance

Reserve Champion

$10: Keith and Dawn Pingley & Family

DAIRY FEMALE OF SHOW

Grand Champion

$25: Max & Hope Kingery

Banner: DC Farms – Dan & Debbie Collis & Family

Reserve Champion

$10: Max & Hope Kingery

Banner: Joe & Annie Bittorie


NON-DAIRY GOAT

SENIOR NON-DAIRY GOAT

Grand Champion

$25: Susan & Frank Burner

Reserve Champion

$10: The Pancione’s

JUNIOR NON-DAIRY GOAT

Grand Champion

$25: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Reserve Champion

$10: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

NON-DAIRY FEMALE OF SHOW

Grand Champion

$25: Mid Atlantic Farm Credit

Banner: The Colleen Miller Family

Reserve Champion

$10: Mid Atlantic Farm Credit

Banner: Susan & Frank Burner

GOAT HERDSMAN

First Place, $15: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

First Place, Plaque: Rick’s Welding- Rick & Gwen Kackley & Family

Second Place, $10: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Third Place, $5: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Horse Show

Airaka Riner – Chairperson
Email:  horses@berkeleycountyyouthfair.org
Judge: Samantha Martyonwski

Wednesday, August 3, 2022 – Western and Gaited Discipline Horse Show
Thursday, August 4, 2022 – English and Walk-Jog/Trot Discipline Horse Show

Acceptance of the following rules is a condition of entry. If a horse is not owned by the exhibitor, a BCYF livestock lease form must be completed and signed by exhibitor and livestock owner and turned into BCYF by July 1st.  Dates must run through Saturday, August 6, 2022.

***Project horse must be housed at the BCYF, Saturday, July 30th  through Friday, August 5th, 2022 – released August 5th between 6 am and 9 am***

  1. Horse must be designated as the project as of March 15, 2022.
  2. All horses must have a negative Coggins Test, within one year, presented at check-in.
  3. 4-H and USEF rules apply unless otherwise stated. 4-H rules take precedence.
  4. All exhibitors are required to wear an ASTM and SEI approved head gear, with harness secured, when mounted.
  5. Closed-toe shoes must be worn when handling a horse.
  6. Exhibitors riding western style should wear proper western attire (jeans, belt, long-sleeve shirt, boots, and hat). Exhibitors riding English style should wear proper English attire (britches, collared shirt, jacket, boots, and hat). Exhibitors showing in the gaited division should wear appropriate attire for their style.
  7. Unless otherwise stated, classes will be judged on performance, manners, way of going, and suitability, with emphasis on manners. Equitation will be judged on seating, hands, control, and effective use of aids by the rider.
  8. The use of riding aids will follow 4-H and AQHA guidelines. Riding crops used in front of the saddle and humane, discipline-appropriate spurs used behind the cinch are acceptable. Dressage-style whips are not acceptable. Lounge whips are only allowed when working in the round pen.
  9. After 3 refusals of any obstacle, the exhibitor must move on to the next obstacle.
  10. Riders can only ride in the arena and must dismount before exiting. In the Contest Division, no running of the gate/chute will be allowed.
  11. No stallions, except for nursing colts under six months of age, allowed.
  12. No halters are to be left on the horse while in the stall or round pen, but halters and lead ropes should be easily accessible on the outside of the stall. No stall guards are allowed unless the exhibitor is present at the stall door.
  13. Show committee reserves the right to combine and/or cancel classes.
  14. All exhibitors are required to enter a Showmanship class with the animal that is housed at the fair to complete their project.
  15. Horses are required to stay in the designated barn/arena area at all times and may only be ridden in the arena, equipped with saddle and bridle.
  16. No one is to ride the horse on the fairgrounds except the designated exhibitor.
  17. All animals must be in stalls by 5:00pm each day. The horse barn closes at 11:00pm.
  18. Judge’s decisions are final.
  19. The Berkeley County Youth Fair, 4-H, FFA, or any of its volunteers will not be responsible for any accidents, injury, or loss of any exhibitor, person, horse, or equipment during the fair week.
  20. Good sportsmanship shall prevail at all times. Unsportsmanlike conduct will result in the forfeiture of premiums and dismissal of the exhibitor from further competition in the show.
  21. Only Berkeley County Youth Fair awards (banners, trophies, ribbons, etc.) may be hung or displayed in the horse barn area.
  22. Only one fan per animal is allowed.
  23. Announcements made prior to the day of the show take precedence over written material.
  24. Two horses may be exhibited, housed and shown at the fair. For clarification, the Brandy Orsini Memorial Belt Buckles for High Point Junior and Senior will be based on points accumulated for an exhibitor/horse combination. An exhibitor showing two horses in different divisions will only be able to accumulate points with one horse for the High Point awards; points accumulated on the two horses will not be combined for High Point awards. However, both horses would be eligible for division Grand and Reserve awards.
  25. Fair Board reserves the right to have any exhibitor and their animals removed from the fairgrounds without liability during the fair for cause (including, but not limited to, threatening behavior, intoxication, or unsportsmanlike conduct).

ELIGIBILITY REQUIREMENTS

Walk-Trot/Jog Division:  Any exhibitor in their 1st year of riding in the Berkeley County Youth Fair.  Exhibitor may not cross enter into any judged in divisions.  This division is optional for participation.

Junior Division:  Must be 14 years of age or younger as of January 1, 2022.

Senior Division:  Must be 15 years of age or older as of January 1, 2022.


Class List

Wednesday, August 3rd, 8:00 am

Western and Gaited Discipline Horse Show

Division 01 Western Showmanship Division

Class L01SWS01:  Showmanship-Sr Western

Class L01JWS02:  Showmanship-Jr Western

Class L01SCS03:  Showmanship-Sr Contest

Class L01JCS04:  Showmanship-Jr Contest

Class L01GHS05:  Showmanship-Green Horse Western

Class L01GSH06:  Showmanship-Jr/Sr Gaited


Division 02 Senior Western Division

Class L02SWP01:  Sr Western Pleasure

Class L02SWH02:  Sr Western Horsemanship


Division 03 Junior Western Division

Class L03JWP01:  Jr Western Pleasure

Class L03JWH02:  Jr Western Horsemanship


Division 04 Green Western Horse Division

Class L04GHP01:  Jr Green Western Pleasure

Class L04GHH02:  Jr Green Western Horsemanship


Division 05 Jr/Sr Gaited Division

Class L05GCP01:  Jr/Sr 2 Gait Country Pleasure

Class L05GEQ02:  Jr/Sr 2 Gait Equitation


Division 06 Trail Western/Gaited Division

Class L06TRS01:  Senior Trail

Class L06TRJ02:  Junior Trail

Class L06TRG03: Green Horse Trail

Class L06TRG04:  Gaited Trail Pleasure


Division 07 Senior Contest Division

Class L07SCP01:  Sr Contest Pole Bending

Class L07SCB02:  Sr Contest Cloverleaf

Class L07SCD03:  Sr Contest 50 Yard Dash


Division 08 Junior Contest Division

Class L08JCP01:  Jr Contest Pole Bending

Class L08JCB02:  Jr Contest Cloverleaf

Class L08JCD03:  Jr Contest 50 Yard Dash


Division 09 Green Horse Contest Division

Class L09GCP01:  Green Horse Contest Pole Bending

Class L09GCB02:  Green Horse Contest Cloverleaf

Class L09GCD03:  Green Horse Contest 50 Yard Dash


Thursday, August 4th, 8:00 am

English and Walk-Jog/Trot Discipline Horse Show

Division 10 English Showmanship Division

Class L10SES01:  Showmanship-Sr English

Class L10JES02:  Showmanship-Jr English

Class L10GHS03:  Showmanship-Green Horse English

Class L10WTJ04:  Showmanship-Walk-Trot/Jog


Division 11 Senior English Division

Class L11SEP01:  Sr English Pleasure

Class L11SEE02:  Sr English Equitation


Division 12 Junior English Division

Class L12JEP01:  Jr English Pleasure

Class L12JEE02:  Jr English Equitation


Division 13 Green Horse English Division

Class L13GHP01:  Jr English Pleasure

Class L13GHE02:  Jr English Equitation


Division 14 Walk-Trot/Jog Division

Class L14WTP01:  Walk-Trot/Jog Pleasure

Class L14WTE02:  Walk-Trot/Jog Equitation


Division 15 Trail English/Walk-Jog/Trot Division

Class L15TSE01:  Senior English Trail

Class L15TJE02:  Junior English Trail

Class L15TWT03: Walk-Jog/Trot Obstacle

Class L15TGH04: Green Horse English Trail


Division 16 Senior Hunter

Class L16SHH01:  Sr Hunter Hack

Class L16DHP02:  Sr Hunter Pleasure Over Fences

Class L16SHE03:  Sr Hunter Equitation Over Fences


Division 17 Junior Hunter

Class L17JHH01:  Jr Hunter Hack

Class L17JHP02:  Jr Hunter Pleasure Over Fences

Class L17JHE03:  Jr Hunter Equitation Over Fences


Division 18 Green Horse Hunter

Class L18GHH01:  Green Horse Hunter Hack

Class L18GHP02:  Green Horse Hunter Pleasure Over Fences

Class L18GHE03:  Green Horse Hunter Equitation Over Fences

**High Point Rider will be announced concluding Thursday’s Show**

**Division Winners will be announced each show day**

Poultry & Pigeons

Cindy Raines – Chairperson
Email:  poultry@berkeleycountyyouthfair.org
Wednesday, August 3rd, Poultry Pavilion Area
Judge: Steve Heavner

Poultry & Pigeons – Judging at 10:00 am

  1. Poultry and pigeons must be owned and pre-registered by June 15, 2022.
  2. No roosters will be allowed in any class.
  3. All poultry (except for pigeons and doves) must be blood tested on July 16, 2022 from 9 am until noon at the Berkeley County Youth Fair Grounds in order to be shown at the 2022 fair.
  4. There will be no waterfowl exhibited at the fair.
  5. Poultry will be shown as classes below and not breed specific.
  6. Poultry will be judged in cage at 10:00 am. Cages must be clean and ready by 9:45 am.  Exhibitor does not need to be present.

DIVISION 02

Pullets

Classes

Class M02PU001.  Baby Chick Pullets – Under 5 months of age (3 birds constitute a class)

Class M02PU002.  Champion Pullets


DIVISION 03

Laying Hens

Classes

Class M03LH001.  Laying Hens – Over 5 months of age (3 birds constitute a class)

Class M03LH002.  Champion Laying Hens


DIVISION 04

Other Fowl

Classes

Class M04OT001.  Turkeys – Two hens hatched on or after March 12, 2021

Class M04OT002.  Pigeons – One pair, as required in project

Class M04OT003.  Exhibition Birds – All fancy fowl (2 or 3 birds constitute a class)

Class M04OT004.  Other Fowl – One pair or two birds constitute a class No water fowl

Class M04OT005:  Breeding Set – Two Hens and One Rooster (Rooster can not be used in showmanship)

Class M04OT006:  Champion Other Fowl


DIVISION 05

Best of Show

Classes

Class M05BS001.  Best of Show – Grand Champion & Reserve Champion from Classes M02PU002, M03LH002 and M04OT006


DIVISION 01

Showmanship

Wednesday, August 3rd  

Judging at 1:00 pm (Exhibitor must be present)

Previous Winners – Previous winner of Senior Showmanship in past years.

Senior Showmanship – Ages 15 years and older as of January 1, 2022 and previous Intermediate Showmanship winners.

Intermediate Showmanship – Age 12 to 14 years old as of January 1, 2022 and previous Junior Showmanship Winners.

Junior Showmanship – Age 9 years old or in third grade during the current year to 11 years old on or before January 1, 2022.

Overall Showman – Winner of Senior, Intermediate and Junior Showmanship classes of this year.

CLASSES:

Class M01SH001.  Previous Winners Showmanship

Class M01SH002.  Senior Showmanship

Class M01SH003.  Grand and Reserve Champion Senior Showman

Class M01SH004.  Intermediate Showmanship

Class M01SH005.  Grand and Reserve Champion Intermediate Showman

Class M01SH006.  Junior Showmanship

Class M01SH007.  Grand and Reserve Champion Junior Showman

Class M01SH008. Overall Grand Champion Showman


POULTRY DEPARTMENT AWARDS AND SPONSORS

POULTRY SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl: Lisa & Thomas Duvall

SENIOR DIVISION

Champion

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Given in Memory of Roberta Byers

Belt Buckle: AWC Contracting

Gift: Brandon Campbell

Second Place, $10: Given in Memory of Roberta Byers

Gift: Brandon Campbell

Third Place, $5: Given in Memory of Roberta Byers


INTERMEDIATE DIVISION

Champion

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Given in Memory of Roberta Byers

Belt Buckle: AWC Contracting

Gift: Brandon Campbell

Second Place, $10: Given in Memory of Roberta Byers

Gift: Brandon Campbell

Third Place, $5: Given in Memory of Roberta Byers


JUNIOR DIVISION

Champion

$35: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

$15: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Belt Buckle: AWC Contracting

Gift: Brandon Campbell

Second Place, $10: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Gift: Brandon Campbell

Third Place, $5: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow


GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque: Lisa & Thomas Duvall

Banner: Brandon & Casey Fields & Family


POULTRY

Pullets Champion, $15: Given in Memory of Junior Miller

Pullets Doe Reserve Champion, $10: Given in Memory of Junior Miller

Laying Hens Champion, $15: Given in Memory of Robert Withrow

Laying Hens Reserve Champion, $10: Given in Memory of Robert Withrow

Other Fowl Champion, $15: Given in Memory of Barbara Withrow

Other Fowl Reserve Champion, $10: Given in Memory of Barbara Withrow

Grand Champion

$25: Marlowe Ruritan

Best of Show, Banner: Jeff & Billie Jo Ryman & Family

Reserve Champion

$10: Brandon Campbell

Banner: The Knott Family-Shepherdstown Pharmacy


POULTRY HERDSMAN

First Place, $15: KH Construction

First Place, Plaque: KH Construction

Second Place, $10: KH Construction

Third Place, $5: KH Construction

Rabbits

Stephanie Browning – Chairperson
Email:  rabbits@berkeleycountyyouthfair.org
Rabbit Show – Monday, August 1st 8:00 am, Rabbit Barn Area
Judge: Faith Storms

DIVISION 01

Showmanship

Previous Winners – Previous winner of Senior Showmanship in past years.

Senior Showmanship – Ages 15 years and older as of January 1, 2022 and previous Intermediate Showmanship winners.

Intermediate Showmanship – Age 12 to 14 years old as of January 1, 2022 and previous Junior Showmanship Winners.

Junior Showmanship – Age 9 years old or in third grade during the current year to 11 years old on or before January 1, 2022.

Overall Showman – Winner of Senior, Intermediate and Junior Showmanship classes of this year.


CLASSES:

Class N01SH001.  Previous Winners Showmanship

Class N01SH002.  Senior Showmanship

Class N01SH003.  Grand and Reserve Champion Senior Showman

Class N01SH004.  Intermediate Showmanship

Class N01SH005.  Grand and Reserve Champion Intermediate Showman

Class N01SH006.  Junior Showmanship

Class N01SH007.  Grand and Reserve Champion Senior Showman

Class N01SH008. Overall Grand Champion Showman


Rabbits

  1. Rabbits must be owned and pre-registered by June 15, 2022.
  2. Rabbits will be grouped and shown by size of breed
  3. Grand and Reserve Champion will be given in each class which will compete for Grand and Reserve Champion overall.
  4. Exhibitor may enter one animal per class per breed (Max of four entries per exhibitor)
  5. No pregnant or nursing rabbits can be exhibited

DIVISION 02

Junior Doe

CLASSES:

Class N02JD001.  Junior Doe –Born February 1, 2022 – April 30, 2022

Class N02JD002.  Champion Junior Doe


DIVISION 03

Senior Doe

CLASSES:

Class N03SD001.  Senior Doe –Born before February 1, 2022

Class N03SD002.  Champion Senior Doe


DIVISION 04

Junior Buck

CLASSES

Class N04JB001.  Junior Buck –Born February 1, 2022 – April 30, 2022

Class N04JB002.  Champion Junior Buck


DIVISION 05

Senior Buck

CLASSES

Class N05SB001.  Senior Buck –Born before February 1, 2022

Class N05SB002.  Champion Senior Buck


DIVISION 06

Best of Show

Class N06BS001.  Best of Show Rabbit


RABBIT DEPARMENT AWARDS AND SPONSORS

RABBIT SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl: Schildt Family Farm

SENIOR DIVISION

Champion

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Belt Buckle: Amanda George in Memory of Her Mother Belinda Raney

Gift: Hidden Springs Farm

Second Place, $10: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Gift: Will & Stephanie Browning

Third Place, $5: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Belt Buckle: Amanda George in Memory of Her Mother Belinda Raney

Gift: Hidden Springs Farm

Second Place, $10: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Gift: Will & Stephanie Browning

Third Place, $5: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family


JUNIOR DIVISION

Champion

$35: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

$15: KH Construction

Belt Buckle: Amanda George in Memory of Her Mother Belinda Raney

Gift: Hidden Springs Farm

Second Place, $10: KH Construction

Gift: Will & Stephanie Browning

Third Place, $5: KH Construction

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque: Will & Stephanie Browning

Banner: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family


RABBITS

Senior Doe Champion, $15: The Shop 304, LLC

Senior Doe Reserve Champion, $10: The Shop 304, LLC

Junior Doe Champion, $15: The Flohr Family

Junior Doe Reserve Champion, $10: Schildt Family Farm

Senior Buck Champion, $15: Price’s Pigs

Senior Buck Reserve Champion, $10: The Shop 304, LLC

Junior Buck Champion, $15: Schildt Family Farm

Junior Buck Reserve Champion, $10: Schildt Family Farm

Grand Champion, $25: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Best of Show, Banner: Vicki Luttrell

Reserve Champion, $10: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Banner: The Knott Family-Shepherdstown Pharmacy


RABBIT HERDSMAN

First Place, $15: KH Construction

First Place, Plaque: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Second Place, $10: KH Construction

Third Place, $5: Max & Hope Kingery

Sheep

McKenna Flohr – Chairperson
Email:  sheep@berkeleycountyyouthfair.org
Sunday, July 31st 11:00 am, Indoor Arena
Judge: Terry Burks

DIVISION 01

Showmanship

Previous Winners – Previous winner of Senior Showmanship in past years.

Senior Showmanship – Ages 15 years and older as of January 1, 2022 and previous Intermediate Showmanship winners.

Intermediate Showmanship – Age 12 to 14 years old as of January 1, 2022 and previous Junior Showmanship Winners.

Junior Showmanship – Age 9 years old or in third grade during the current year to 11 years old on or before January 1, 2022.

Overall Showman – Winner of Senior, Intermediate and Junior Showmanship classes of this year.


CLASSES

Class O01SH001.  Previous Winners Showmanship

Class O01SH002.  Senior Showmanship

Class O01SH003.  Grand and Reserve Champion Senior Showman

Class O01SH004.  Intermediate Showmanship

Class O01SH005.  Grand and Reserve Champion Intermediate Showman

Class O01SH006.  Junior Showmanship

Class O01SH007.  Grand and Reserve Champion Junior Showman

Class O01SH008. Overall Grand Champion Showman

Class O01SH009.  Round Robin Preliminary Showmanship (Winner Class 01 and Class 08)


DIVISION 02

Breeding Sheep

  1. Breeding Stock must be owned and pre-registered by June 15, 2022.
  2. Exhibitor may enter one animal per class.
  3. Entries must have scrapie ID tag
  4. All breeding sheep must have an official health certificate issued within 30 days of the fair or an Honor Flock certificate issued within the last year.
  5. The policy stated for the youth sheep projects (both breeding and market lambs) and for exhibition of animals by youth at fairs and shows in West Virginia is: Beginning January 1, 2017, market lambs or breeding sheep entered in 4-H/FFA sponsored youth fair exhibits will be observed by Extension and/or FFA personnel for evidence of rectal prolapse.  Any lamb exhibiting signs of rectal prolapse will be disqualified from the event, any official tags removed, and the animal removed from the premises

CLASSES:

Class O02BS001.  Junior Ewe Lamb – Born after February 15, 2022

Class O02BS002.  Senior Ewe Lamb – Born January 1, 2022 – February 15, 2022

Class O02BS003.  Fall Ewe Lamb – Born August 1, 2021 – December 31, 2021

Class O02BS004.  Yearling Ewe – Born August 1, 2020 – July 31, 2021

Class O02BS005.  Mature Ewe – Born before August 1, 2020

Class O02BS006.  Grand and Reserve Champion Breeding Ewe – Winners from Classes 01 thru 05


DIVISION 03

Market Lambs

  1. Market Lambs must be owned by April 30, 2022.
  1. Market Lambs must be brought to fairgrounds and ear tagged on April 30, 2022 from 10 am until 12 noon to be shown and sold at the 2022 fair.
  1. Market lambs must be born on or after January 1, 2022.
  2. Animals should be skin clipped prior to weigh in on Saturday, July 30th.
  3. Lambs must have scrapie ID tag
  4. Minimum weight of 100 lbs. to sell.
  5. Market Lamb can be either a spring ewe or wether.
  6. Market Lambs will be shown by divisions with a Grand and Reserve Champion selected for each division: Light Weight, Medium Weight and Heavy Weight.
  7. The Grand and Reserve Champion of each division will return for selection of the Grand Champion and Reserve Champion Market Lamb.

CLASSES:

Class O03ML001.  Market Lamb – Underweight

Class O03ML002.  Market Lamb – Light Weight Division

Class O03ML003.  Light Weight Division Grand and Reserve Champion Market Lamb

Class O03ML004.  Market Lamb – Medium Weight Division

Class O03ML005.  Medium Weight Division Grand and Reserve Champion Market Lamb

Class O03ML006.  Market Lamb – Heavy Weight Division

Class O03ML007.  Heavy Weight Division Grand and Reserve Champion Market Lamb

Class O03ML008.  Overall Grand and Reserve Champion Market Lamb – Winners of Classes 03, 05 & 07

Class O03ML999  This class is for pre-registration purposes only.  All market lambs will need to pre-register prior to check in and register in this class.  After weigh-in and class breaks are made, market lambs will be placed in the appropriate weight classes


SHEEP DEPARTMENT AWARDS AND SPONSORS

SHEEP SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl: Joy-Lan Acres – Joy & Lance Shreck & Son

SENIOR DIVISION

Champion

$35: armers & Mechanics Insurance Co.

$15: Brenda Carper

Belt Buckle: Matco Tools – JR & Christina Barrett

Gift: Clearbrook Feed & Supply

Reserve Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

$10: Brenda Carper

Third Place, $5: Brenda Carper


INTERMEDIATE DIVISION

Champion

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Brenda Carper

Belt Buckle: Windy Hill Farm

Gift: Clearbrook Feed & Supply

Reserve Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

$10: Brenda Carper

Third Place, $5: Brenda Carper

JUNIOR DIVISION

Champion

$35: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

$15: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Belt Buckle: Brandon Elliott

Gift: Clearbrook Feed & Supply

Reserve Champion

Gift: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

$10: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

Third Place, $5: Shanghai Grocery – Harry & Dorothy Snow

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque: In Memory of Avery Burkhart

Banner: Edgar A. Bohrer, Auctioneer


SHEEP

MARKET LAMB

Light Weight Champion,$15: The Withrow Family

Light Weight Reserve Champion, $10: The Withrow Family

Medium Weight Champion, $15: Diamond S Farm

Medium Weight Reserve Champion,$10: Diamond S Farm

Heavy Weight Champion, $15: Travis & Tiffany Coates & Kids

Heavy Weight Reserve Champion, $10: Keith and Dawn Pingley & Family

Grand Champion

$25: Wall’s Monuments

Banner: Edgar A. Bohrer, Auctioneer

Trophy: Arden View Farms – Lisa & Wayne Gore

Jacket: PRP Contracting

Reserve Champion

$10: S.C. Beard, III Memorial

Banner: Edgar A. Bohrer, Auctioneer

Trophy: Dog Watch Hidden Fences – The Dembeck Family

Jacket: Jeremy and Amanda Stickles


RATE OF GAIN

First Place, $50: The Knott Family- Shepherdstown Pharmacy

Second Place, $35: The Knott Family- Shepherdstown Pharmacy

Third Place, $25: The Knott Family- Shepherdstown Pharmacy


BREEDING STOCK

Grand Champion Ewe

$25: Berkeley County Farm Bureau

Banner: Shady Grove Farm – Mark Orr & Family

Reserve Champion Ewe

$10: Berkeley County Farm Bureau

Banner: Keith and Dawn Pingley & Family


SHEEP HERDSMAN

First Place, $15: Edgar A. Bohrer, Auctioneer

First Place, Plaque: Edgar A. Bohrer, Auctioneer

Second Place, $10: Edgar A. Bohrer, Auctioneer

Swine

Bobby Miller – Chairperson
Email:  swine@berkeleycountyyouthfair.org
Tuesday, August 2nd, 8:00 am, Indoor Arena
Judge: Terry Burks

DIVISION 01

Showmanship

Previous Winners – Previous winner of Senior Showmanship in past years.

Senior Showmanship – Ages 15 years and older as of January 1, 2022 and previous Intermediate Showmanship winners.

Intermediate Showmanship – Age 12 to 14 years old as of January 1, 2022 and previous Junior Showmanship Winners.

Junior Showmanship – Age 9 years old or in third grade during the current year to 11 years old on or before January 1, 2022.

Overall Showman – Winner of Senior, Intermediate and Junior Showmanship classes of this year.


CLASSES:

Class P01SH001.  Previous Winners Showmanship

Class P01SH002.  Senior Showmanship

Class P01SH003.  Grand and Reserve Champion Senior Showman

Class P01SH004.  Intermediate Showmanship

Class P01SH005.  Grand and Reserve Champion Intermediate Showman

Class P01SH006.  Junior Showmanship

Class P01SH007.  Grand and Reserve Champion Junior Showman

Class P01SH008. Overall Grand Champion Showman

Class P01SH009Round Robin Preliminary Showmanship (Winner Class 01 and Class 08)


DIVISION 02

Breeding Gilt

  1. Breeding stock must be owned and pre-registered by June 15, 2022.
  2. Swine will be shown as classes below and not breed specific.
  3. Exhibitors not utilizing the automatic waterer for hogs are responsible for covering the nipple. Optional waterers must not extend beyond the top of the pen

CLASSES:

Class P02BG001.  Senior Spring Gilt – Born January 1, 2022 – January 31, 2022

Class P02BG002. Intermediate Spring Gilt – Born February 1, 2022 – February 28, 2022

Class P02BG003.  Junior Spring Gilt – Born March 1, 2022 – April 15, 2022

Class P02BG004.  Grand and Reserve Champion – Classes 01 thru 03


DIVISION 03

Market Hogs

  1. Market hogs must be owned by April 30, 2022.
  2. Market Hogs must be brought to fairgrounds and ear tagged on April 30, 2022 from 7 am until 10 am to be shown and sold at the 2022 fair.
  3. Market hogs must be born on January 1, 2022 or later.
  4. Market hogs must weigh between 225 lbs. and 295 lbs. to sell.
  5. Gilts or barrows may be entered.
  6. Market Hogs will be shown by divisions with a Grand Champion and Reserve Champion selected for each division: Light Weight, Medium Weight and Heavy Weight.
  7. The Grand Champion and Reserve Champion of each division will return for selection of the Grand Champion and Reserve Champion Market Hog.
  8. Exhibitors not utilizing the automatic waterer for hogs are responsible for covering the nipple. Optional waterers must not extend beyond the top of the pen

CLASSES:

Class P03MH001.  Market Hogs – Underweight

Class P03MH002.  Market Hogs – Light Weight Division

Class P03MH003.  Light Weight Division Grand and Reserve Champion Market Hogs

Class P03MH004.  Market Hogs – Medium Weight Division

Class P03MH005.  Medium Weight Division Grand and Reserve Champion Market Hogs

Class P03MH006.  Market Hogs – Heavy Weight Division

Class P03MH007.  Heavy Weight Division Grand and Reserve Champion Market Hogs

Class P03MH008.  Market Hogs – Overweight

Class P03MH009.  Overall Grand and Reserve Champion Market Hog – Winners of Classes 03, 05, 07

Class P03MH999  This class is for pre-registration purposes only.  All market hogs will need to pre-register prior to check in and register in this class.  After weigh-in and class breaks are made, market hogs will be placed in the appropriate weight classes


SWINE DEPARTMENT AWARDS AND SPONSORS

SWINE SHOWMANSHIP

PREVIOUS WINNERS

Silver Bowl: Max & Hope Kingery

SENIOR DIVISION

Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

Belt Buckle: Riner’s Welding

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co.

$15: Liam Cash Miller

Reserve Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

$10: Mr & Mrs Dean McDonald

Third Place, $5: Mr. Jared McDonald and Family

INTERMEDIATE DIVISION

Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

Belt Buckle: Riner’s Welding

$35: Farmers & Mechanics Insurance Co

$15: Berkeley County Farm Bureau

Reserve Champion

Gift: Mid Atlantic Farm Credit

$10: McKinley Paige Coates

Third Place, $5: Bobby and Cindy Miller

JUNIOR DIVISION

Champion

Gift: Jeff & Shelly Schoppert

Belt Buckle: Riner’s Welding

$35: Jeff & Shelly Schoppert

$15: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Reserve Champion

Gift: Jeff & Shelly Schoppert

$10: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Third Place, $5: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

GRAND CHAMPION SHOWMAN

Rotating Plaque: Given in Memory of Paul & Elsie DeHaven

Banner: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

MARKET HOG

Light Weight Champion,$15: Diamond S Farm Show Pigs

Light Weight Reserve Champion, $10: Diamond S Farm Show Pigs

Medium Weight Champion, $15: Diamond S Farm Show Pigs

Medium Weight Reserve Champion,$10: Diamond S Farm Show Pigs

Heavy Weight Champion, $15: Diamond S Farm Show Pigs

Heavy Weight Reserve Champion, $10: Diamond S Farm Show Pigs

Grand Champion

$25: Angel Face Farm – Guy Cole

Banner: The Barn at Mahogany Hill

Trophy: Nicholas Aberegg – Equitable Advisors

Jacket: Diamond S Farm Show Pigs

Reserve Champion

$10: Angel Face Farm – Guy Cole

Banner: eith and Dawn Pingley & Family

Trophy: Mason Joseph Coates

Jacket: Panhandle Preowned Autos Inc

RATE OF GAIN

First Place, $50: Matthew & Candace Wood

Second Place, $35: Mathew & Candace Wood

Third Place, $25: Matthew & Candace Wood

FEMALE OF SHOW

Grand Champion

$25: Lane Nelson Miller

Banner: Bobby & Cindy Miller

Reserve Champion

$10: Golden Rule Farm – Tammy Ware & Family

Banner: The Knott Family-Shepherdstown Pharmacy

SWINE HERDSMAN

First Place, $15: Mr. & Mrs. Bruce Whittington Memorial

First Place, Plaque: Mr. & Mrs. Bruce Whittington Memorial

Second Place, $10: Mr. & Mrs. Bruce Whittington Memorial

Third Place, $5: Mr. & Mrs. Bruce Whittington Memorial

Rate of Gain Contest

  1. This contest is open to all participating youth exhibiting market steers, market lambs, market goats and market hogs at the 2022 Berkeley County Youth Fair.
  2. Exhibitors may enter two animals per species in the contest but only the animal brought to the 2022 Berkeley County Youth Fair on Saturday, July 30, 2022 will be eligible for awards. All participating animals must be tagged during the scheduled check-in date for the specific species.
  3. In order to participate in this contest and establish a beginning weight, all market animals must be tagged and weighed at the designated check-in dates as specified below:
    • Saturday, December 4, 2021 – 8 am – 10 am – Market Steer Check-in
    • Saturday, April 30, 2022 – 7 am – 10 am – Market Hog Check-in
    • Saturday, April 30, 2022 – 10 am – 12 noon – Market Lamb Check-in
    • Saturday, April 30, 2022 – 10 am – 12 noon – Market Goat Check-in
  4. Ending weight will be taken at the Fair weigh-in on Saturday, July 30, 2022.
  5. Optional Weigh dates:
    • Wednesday, June 8, 2022 – 6 pm – 8 pm – Optional Weigh In (8 weeks to fair)
  6. Animals must meet the minimum and maximum weights for the specific species as outlined in the Berkeley County Youth Fair Livestock Rules and Regulations to be eligible for these awards. They must participate in their respective market show during the 2022 Berkeley County Youth Fair.
  7. Youth are only eligible for one award per species of livestock. Exhibitors may participate in more than one species.
  8. Awards will be presented to the top 3 placing animals per species. Awards will be presented during the 2022 Parade of Champions.

Livestock Fitting & Showing

(Excluding Horses)

RULES AND REGULATIONS

  • All non-monetary Showmanship Awards will be presented the day of the show.
  • Exhibitors should be courteous around the wash rack. On the day of the show, the species being shown that day takes precedence over all the other species.
  1. All exhibitors must groom and show their own project animals.
  2. Animals shown in a Showmanship class must be shown in a regular class (market or breeding stock.)
  3. Dress Code: Please refer to Youth Fair Dress Code.

All exhibitors are strongly urged to compete in the Showmanship Contest.  Contest will be judged as follows:

  1. Ability to properly show animals
  2. Appearance of animals
  3. Appearance of exhibitors

Showmanship Classes

Class A: Previous Winners (has won Senior Showmanship in past years)

Class B: Senior Showmanship (15 years and older as of January 1, 2022 and previous Intermediate Showmanship winners)

Class C: Intermediate Showmanship (12 to 14 years old as of January 1, 2022 and previous Junior Showmanship Winners)

Class D: Junior Showmanship (9 years old or in third grade during the current year to 11 years old on or before January 1, 2022.)

Class E:Overall Showman (winner of Senior, Intermediate and Junior Showmanship classes of this year)

Round Robin Showmanship Contest

Thursday, August 4, 2022, 6:00 pm

Chairperson – Judy Secrist

Indoor Arena

  1. In order to qualify for this event, the exhibitor must participate in the Round Robin Preliminary class. This class will be held after the Overall showmanship champion class.
  2. The Previous Winner and Overall Showman will compete in the Round Robin Preliminary class. If an exhibitor chooses not to participate they must inform the chairperson immediately.
  3. If there is no Previous Winner for a species the Overall Showmanship Winner will automatically advance to the Round Robin Showmanship
  4. If an exhibitor wins Round Robin Preliminary in more than one species, they may select the species they wish to represent. The other species will be represented by the next eligible exhibitor in the other species according to the order of eligibility as noted in #11.
  5. Once the exhibitor has won the Round Robin Showmanship Contest, they become ineligible for future Round Robin Showmanship competition but may continue to compete in his/her respective showmanship division.
  6. Contestants rotate among beef, dairy, sheep, swine, and goat to judge their abilities with an animal other than the species that earned them the Champion Showman. Contestants must show all (5) species of livestock.
  7. The judge will use a numerical scoring system to grade each individual in each species, with the ultimate winner determined by the total score over all species.
  8. In the event of a tie, the scores obtained by the affected individuals will be thrown out in the species they qualified in. If this does not break the tie, the judge will proceed to ask the qualifying individuals a question to break the tie. The judge will make the final decision of which individual answered the question the best.
  9. The Livestock Committee will be responsible for selecting animals to be used in the competition. Only one animal species will be in the ring at a time. Contestants in the Round Robin Showmanship event cannot show their own animal. Animals will be selected from non-market animals if possible.
  10. This contest is not only fun, but it serves as an educational tool introducing exhibitors to various species of animals and the showmanship skills needed to properly show their animal and be competitive.
  11. Order of eligibility is the winner of the Round Robin Preliminary, followed by the Previous Winner, then the placing order in the Overall Championship Class (Senior, Intermediate, Junior) as placed by the judge. If an exhibitor is still not selected, that species will not compete.

ROUND ROBIN AWARDS AND SPONSORS

Champion
Belt Buckle: Clearbrook Feed & Supply
Gift: Friends of the Fair

Livestock Lease Form

If you are leasing an animal to be shown at the 2022 Berkeley County Youth Fair, please complete the livestock lease form with both parties signing the form and email to the livestock chairperson, livestock@berkeleycountyyouthfair.org.
©2022 Copyright Berkeley County Youth Fair | All rights Reserved | Web Development by Pro Design, LLC